Answer: The correct answer is option (B).
Explanation:
Law of conservation of mass: 'In a chemical reaction, mass neither be created nor be destroyed'
In the balance chemical equation,total mass of the reactants is equal to the total mass of the products.
A. 
![[2\times (23 g/mol)+(35.5 g/mol)\times 2]=[23 g/mol+35.5 g/mol]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B2%5Ctimes%20%2823%20g%2Fmol%29%2B%2835.5%20g%2Fmol%29%5Ctimes%202%5D%3D%5B23%20g%2Fmol%2B35.5%20g%2Fmol%5D)
117 g/mol ≠ 58.5 g/mol
Law of Conservation of Mass not followed.
B.
![[2\times (23 g/mol)+(35.5 g/mol)\times 2]=2\times [23 g/mol+35.5 g/mol]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B2%5Ctimes%20%2823%20g%2Fmol%29%2B%2835.5%20g%2Fmol%29%5Ctimes%202%5D%3D2%5Ctimes%20%5B23%20g%2Fmol%2B35.5%20g%2Fmol%5D)
117 g/mol = 117 g/mol
Law of Conservation of Mass is followed.
C.
![[2\times (23 g/mol)+(35.5 g/mol)\times 2]=2\times [23 g/mol+35.5 g/mol]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B2%5Ctimes%20%2823%20g%2Fmol%29%2B%2835.5%20g%2Fmol%29%5Ctimes%202%5D%3D2%5Ctimes%20%5B23%20g%2Fmol%2B35.5%20g%2Fmol%5D)
188 g/mol ≠ 117 g/mol
Law of Conservation of Mass not followed.
D.
![[(23 g/mol)+(35.5 g/mol)\times 2]=2\times [23 g/mol+35.5 g/mol]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%2823%20g%2Fmol%29%2B%2835.5%20g%2Fmol%29%5Ctimes%202%5D%3D2%5Ctimes%20%5B23%20g%2Fmol%2B35.5%20g%2Fmol%5D)
94 g/mol ≠ 117 g/mol
Law of Conservation of Mass not followed.
Hence, the correct answer is option (B).
Answer:
it will show a continuous rise in value. The rise will be sinusoidal.
Explanation:
Explanation:
It is given that,
Speed of a wave, v = 251 m/s
Wavelength of the wave, λ = 5.1 cm = 0.051 m
(1) The frequency of the wave is given by :



(2) Angular frequency of the wave is given by :



(3) The period of oscillation is given by T as :


T = 0.000203 seconds
or
T = 0.203 milliseconds
Hence, this is the required solution.
Answer: B
Explanation: I said B because if you pull something back what is going to be more of a force pulling back or letting it go for a rubier band yes it will have more force if you let it go