Answer:
(a) 0.0178 Ω
(b) 3.4 A
(c) 6.4 x 10⁵ A/m²
(d) 9.01 x 10⁻³ V/m
Explanation:
(a)
σ = Electrical conductivity = 7.1 x 10⁷ Ω-m⁻¹
d = diameter of the wire = 2.6 mm = 2.6 x 10⁻³ m
Area of cross-section of the wire is given as
A = (0.25) π d²
A = (0.25) (3.14) (2.6 x 10⁻³)²
A = 5.3 x 10⁻⁶ m²
L = length of the wire = 6.7 m
Resistance of the wire is given as


R = 0.0178 Ω
(b)
V = potential drop across the ends of wire = 0.060 volts
i = current flowing in the wire
Using ohm's law, current flowing is given as


i = 3.4 A
(c)
Current density is given as


J = 6.4 x 10⁵ A/m²
(d)
Magnitude of electric field is given as


E = 9.01 x 10⁻³ V/m
Answer:
6N
Explanation:
Given parameters:
Pressure applied by the woman = 300N/m²
Area = 0.02m²
Unknown:
Force applied = ?
Solution:
Pressure is the force per unit area on a body
Pressure =
Force = Pressure x area
Force = 300 x 0.02 = 6N
The car would go from zero to 58.0 mph in 2.6 sec.
Since the force on the car is constant, therefore the acceleration of the car would also be constant.
Now for constant acceleration we can use the equation of motion
Using first equation of motion to calculate the acceleration of the car
v=u+at
29=0+a×1.30 ...... Eq. (1)
Again using the first equation of motion
58=0+a*t ....... Eq. (2)
Dividing eq. (2) with equation 1
t=2×1.3
t=2.6 sec
Answer:
113.7
Explanation:
maximum distance (s) = 8.9 km
reference intensity (I0) = 1 x 10^{-12} W/m^{2}
power of a juvenile howler monkey (p) = 63 x 10^{-6} W
distance (r) = 210 m
intensity (I) = power/area
where we assume the area of a sphere due to the uniformity of the output in all directions
area = 4π
= 4π x
= 554,176.9 m^{2}
intensity (I) = 
therefore the desired ratio I/I0 =
= 113.7
Not 100% but i think it'll cause the earth to rotate slightly slower, its definitely not the last one though