Answer:
The centripetal force acting on the skater is <u>48.32 N.</u>
Explanation:
Given:
Radius of circular track is, 
Tangential speed of the skater is, 
Mass of the skater is, 
We are asked to find the centripetal force acting on the skater.
We know that, when an object is under circular motion, the force acting on the object is directly proportional to the mass and square of tangential speed and inversely proportional to the radius of the circular path. This force is called centripetal force.
Centripetal force acting on the skater is given as:

Now, plug in the given values of the known quantities and solve for centripetal force,
. This gives,

Therefore, the centripetal force acting on the skater is 48.32 N.
Answer:

Explanation:
Given the absence of non-conservative force, the motion of the coin is modelled after the Principle of Energy Conservation solely.



The moment of inertia of the coin is:

After some algebraic handling, an expression for the maximum vertical height is derived:




Answer:
43.58 m
Explanation:
If you travel 500 m on a straight road that slopes upward at a constant angle of 5 degrees
Using trigonometry ratio
Sin 5 = opposite/hypothenus
Where the hypothenus = 500m
Opposite = height h
Sin 5 = h/500
Cross multiply
500 × sin 5 = h
h = 500 × 0.08715
h = 43.58m
Therefore, the height above the starting point is equal to 43.58m
The force due to gravity is equal to the product of the mass and acceleration due to gravity. Since the acceleration due to gravity is constant, we just have to rely on the comparison of their masses to determine the mass effect. Thus, the answer to this item is Wrestler C weighing 171 pounds.
Answer:
the internal energy of the gas is 433089.52 J
Explanation:
let n be the number of moles, R be the gas constant and T be the temperature in Kelvins.
the internal energy of an ideal gas is given by:
Ein = 3/2×n×R×T
= 3/2×(5.3)×(8.31451)×(24 + 273)
= 433089.52 J
Therefore, the internal energy of this gas is 433089.52 J.