Answer:
-963.93 m/s²
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration


The acceleration of Superman would be -963.93 m/s² from Lois' perspective
I made the drawing in the attached file.
I included two figures.
The upper figure shows the effect of:
- multiplying vector A times 1.5.
It is drawn in red with dotted line.
- multiplying vector B times - 3 .
It is drawn in purple with dotted line.
In the lower figure you have the resultant vector: C = 1.5A - 3B.
The method is that you translate the tail of the vector -3B unitl the point of the vector 1,5A, preserving the angles.
Then you draw the arrow that joins the tail of 1,5A with the point of -3B after translation.
The resultant arrow is the vector C and it is drawn in black dotted line.
Answer:
0.60 m/s
Explanation:
The average velocity from t = a to t = b is:
v_avg = (x(b) − x(a)) / (b − a)
Given that x(t) = 0.36t² − 1.20t, and the time is from 1.0 to 4.0:
v_avg = (x(4.0) − x(1.0)) / (4.0 − 1.0)
v_avg = [(0.36(4.0)² − 1.20(4.0)) − (0.36(1.0)² − 1.20(1.0))] / 3.0
v_avg = [(5.76 − 4.8) − (0.36 − 1.20)] / 3.0
v_avg = [0.96 − (-0.84)] / 3.0
v_avg = 0.60
The average speed is 0.60 m/s.
Answer:
t is appropriate to clarify that units such as time and angles the transformation is not in base ten, for example:
60 s = 1 min
60 min = 1 h
24 h = 1 day
Therefore, for this transformation, you must be more careful
the length transformation is base 10
Explanation:
In many exercises the units used are transformed by equations into other units called derivatives, in general the transformation of derived units is the product of the transformation of the constituent units.
In the example of velocity, the derivative unit is m / s, which is why it works in the same way that you transform length and time if in the equation it is multiplying it is multiplied and if it is dividing it is divided.
It is appropriate to clarify that units such as time and angles the transformation is not in base ten, for example:
60 s = 1 min
60 min = 1 h
24 h = 1 day
Therefore, for this transformation, you must be more careful
the length transformation is base 10
1000 m = 1 km
Answer:
20 cm
Explanation:
Te electric potential enery U = kq₁q₂/r were q₁ = 5 nC = 5 × 10⁻⁹ C and q₂ = -2 nC = -2 × 10⁻⁹ C and r = √(x - 2)² + (0 - 0)² +(0 - 0)² = x - 2. U = -0.5 µJ = -0.5 × 10⁻⁶ J, k = 9 × 10⁹ Nm²/C².
So r = kq₁q₂/U
x - 2 = kq₁q₂/U
x = 0.02 + kq₁q₂/U m
x = 0.02 + 9 × 10⁹ Nm²/C² × 5 × 10⁻⁹ C × -2 × 10⁻⁹ C/-0.5 × 10⁻⁶ J
x = 0.02 - 90 × 10⁻⁹ Nm²/-0.5 × 10⁻⁶ J
x = 0.02 + 0.18 = 0.2 m = 20 cm