The answer to this question is "Greater than". As per the OSHA or Organizational Health and Health Organization, a noise level of 95 DB or decibels is greater than the lowest level at which hearing protection is required in 85 decibels and the person's exposure should be limited only to six hours or less than of it.
Answer:
60*12.0= 720 = v/60 * 12.0 squared which is 1,728
Explanation:
Horizontal velocity component: Vx = V * cos(α)
The car would go from zero to 58.0 mph in 2.6 sec.
Since the force on the car is constant, therefore the acceleration of the car would also be constant.
Now for constant acceleration we can use the equation of motion
Using first equation of motion to calculate the acceleration of the car
v=u+at
29=0+a×1.30 ...... Eq. (1)
Again using the first equation of motion
58=0+a*t ....... Eq. (2)
Dividing eq. (2) with equation 1
t=2×1.3
t=2.6 sec
I am assuming this is a true or false question, to which the answer would be True.
Answer:
after the sun sets or just as it is setting
Explanation:
a crescent moon is thin and reflects less sunlight during the daylight sky so it becomes difficult to spot, but can be spotted when the sun is setting or just sets.