Power=work/time
power=50/20
50/20=2.5
Therefore A. 2.5 W
Answer:
we can say that with a smaller magnitude , the field will point is in same direction
Explanation:
we have given that
solenoid is filled with a diamagnetic material and with air, magnetic field pointing along its axis in the positive x direction
so in small magnitude, the field will point is in same direction
Weight equals mass times gravitational acceleration=400N, so mass=400/9.8=41kg approx.
Answer:

Explanation:
we know angular velocity in terms of moment of inertia and angular speed
ω .... (1)
moment of inertia of rod rotating about its center of length b
........ .(2)
using v = ωr
where w is angular velocity
and r is radius of rod which is equal to b
so we get 2v = ωb
ω = 2v/b ................. (3)
here velocity is two time because two opposite ends are moving opposite with a velocity v so net velocity will be 2v
put second and third equation in ist equation
×
so final answer will be 
The only information you would need to decide if the can will float is the density of the can, which requires knowing the mass and volume. If the density of the can is less than one, the can will float. if it is greater than one, it will not float, as water's density is one.