Answer:
B) form a straight line with the Moon in the middle.
Explanation:
- For the occurrence of a solar eclipse the earth and the moon and the sun must be in a straight line and moon should be in center of the earth so that it completely blocks the rays of the sun and the shadow falls on earth and the sun appears to form a ring and thus the eclipse takes place.
Answer:
So the acceleration of the child will be 
Explanation:
We have given angular speed of the child 
Radius r = 4.65 m
Angular acceleration 
We know that linear velocity is given by 
We know that radial acceleration is given by 
Tangential acceleration is given by

So total acceleration will be 
Answer:
Explanation:
Given mg = 4N .
m = 4 / g
At the bottom of the swing let centripetal acceleration be a
T - mg = ma
9 - 4 = ma
5 = 4 a / g
a = 5g / 4
Answer:

Explanation:
Here we know that the glider is accelerated uniformly from rest to final speed of 25.7 m/s in total distance of d = 46.9 m
so we will have


d = 46.9
so for uniformly accelerated motion we have



now we will find the total work done given as change in kinetic energy



now power is given as



Answer: yes.
Explanation: The light that will be incidented on that metal is visible light.
It depends on 3 factors:
1. The temperature
2. The specific heat capacity of the metal
3. The thermal conductivity of the metal.
The metal getting warmer also depend on the reflection and the absorption of light energy in which it will surely absorb some energy and not reflect all.
When visible light is absorbed by an object, the object converts the short wavelength light into long wavelength heat. This causes the object to get warmer.