Answer:
(a) Steel rod: 
Copper rod: 
(b) Steel rod: 
Copper rod: 
Explanation:
Length of each rod = 0.75 m
Diameter of each rod = 1.50 cm = 0.015 m
Tensile force exerted = 4000 N
(a) Strain is given as the ratio of change in length to the original length of a body. Mathematically, it is given as
Strain = 
where Y = Young modulus
F = Fore applied
A = Cross sectional area
For the steel rod:
Y = 200 000 000 000 
F = 4000N
A =
(r = d/2 = 0.015/2 = 0.0075 m)
=> A = 
=> A = 0.000177 
∴ 
For the copper rod:
Y = 120 000 000 000 N/m²
F = 4000N
A =
(r = d/2 = 0.015/2 = 0.0075 m)
=> A = 
=> A = 0.000177 

(b) We can find the elongation by multiplying the Strain by the original length of the rods:
Elongation = Strain * Length
For the steel rod:
Elongation = 
For the copper rod:
Elongation =
Answer:
Calcium
Explanation:
Because limestone is mainly calcium carbonate, CaCO3, which when heated breaks down to form calcium oxide and carbon dioxide.
Answer:
ω = 630.2663 = 630[rad/s]
Explanation:
Solution:
- We can tackle this question by simple direct proportion relation between angular speed for the disk to rotate a cycle that constitutes 20 holes. We will use direct relation with number of holes per cycle to compute the revolution per seconds i.e frequency of speed f.
1rev(20 hole) -> 20(cycle)/rev
2006.2(cycle) -> f ?
f = 2006.2/20 = 100.31rev at second
- The relation between angular frequency and angular speed is given by:
ω = 2πf
ω = 2*3.14*100.31
ω = 630.2663 = 630[rad/s]
Answer:
9.21954 m/s
54 m/s²
Angle is zero
Explanation:
r = Radius of arm = 1.5 m
= Angular velocity = 6 rad/s
The horizontal component of speed is given by

The vertical component of speed is given by

The resultant of the two components will give us the velocity of hammer with respect to the ground

The velocity of hammer relative to the ground is 9.21954 m/s
Acceleration in the vertical component is zero
Net acceleration is given by

Net acceleration is 54 m/s²
As the acceleration is towards the center the angle is zero.