Answer:
The friend on moon will be richer.
Explanation:
We must calculate the mass of gold won by each person, to tell who is richer. For that purpose we will use the following formula:
W = mg
m = W/g
where,
m = mass of gold
W = weight of gold
g = acceleration due to gravity on that planet
<u>FOR FRIEND ON MOON</u>:
W = 1 N
g = 1.625 m/s²
Therefore,
m = (1 N)/(1.625 m/s²)
m(moon) = 0.6 kg
<u>FOR ME ON EARTH</u>:
W = 1 N
g = 9.8 m/s²
Therefore,
m = (1 N)/(9.8 m/s²)
m(earth) = 0.1 kg
Since, the mass of gold on moon is greater than the mass of moon on earth.
<u>Therefore, the friend on moon will be richer.</u>
Answer:
Radius of the solenoid is 0.93 meters.
Explanation:
It is given that,
The magnetic field strength within the solenoid is given by the equation,
, t is time in seconds

The induced electric field outside the solenoid is 1.1 V/m at a distance of 2.0 m from the axis of the solenoid, x = 2 m
The electric field due to changing magnetic field is given by :

x is the distance from the axis of the solenoid
, r is the radius of the solenoid


r = 0.93 meters
So, the radius of the solenoid is 0.93 meters. Hence, this is the required solution.
Answer: 0.98m
Explanation:
P = -74 mm Hg = 9605 Pa = 9709N/m^2
= 9605 kg m/s^2/m^2
density of water: rho = 1 g/cc = 1 (10^-3 kg)/(10^-2 m)^-3 = 1000 kg/m^3
Pressure equation: P = rho g h
h = P/(rho g)
h = (9605 kg/m/s^2) / (1000 kg/m^3) / (9.8 m/s^2)
h = 0.98 m
0.98m is the maximum depth he could have been.
A photoelectric cell is an electronic device which is used to convert light energy into electric energy.The operation of this device is based on photoelectric effect.
Light of suitable frequency i.e greater or equal to threshold frequency will fall on the cathode maintained at negative potential.The electron emission will take place and these electrons are drifted towards the anode which is at positive potential.
Here,only those radiations will be capable of emitting electrons irrespective of surface barrier of metals whose energy is greater than the work function.
We know that the radiation having long wavelength has least energy as energy and wavelength are inversely proportional to each other.

Here h is the Planck's constant,c is the velocity of light.
Here we have been given red light and blue light.
In the visible spectrum of radiation, the red light has longer wavelength than all other colors of light.Hence blue light has more energy as it's wavelength is less as compared to red light.
Hence, the blue light will activate the most and red the least.