Answer:
U = 1794.005 × 10⁶ J
Explanation:
Data provided;
Capacitance of the original capacitor, C = 1.27 F
Potential difference applied to the original capacitor, V = 59.9 kV
= 59.9 × 10³ V
Now,
The Potential energy (U) for the capacitor is calculated as:
Potential energy of the original capacitor, U =
× C × V²
on substituting the respective values, we get
U =
× 1.27 × ( 59.9 × 10³ )²
or
U = 1794.005 × 10⁶ J
a) 6.25 rad/s
The law of conservation of angular momentum states that the angular momentum must be conserved.
The angular momentum is given by:

where
I is the moment of inertia
is the angular speed
Since the angular momentum must be conserved, we can write

where we have
is the initial moment of inertia
is the initial angular speed
is the final moment of inertia
is the final angular speed
Solving for
, we find

b) 28.1 J and 35.2 J
The rotational kinetic energy is given by

where
I is the moment of inertia
is the angular speed
Applying the formula, we have:
- Initial kinetic energy:

- Final kinetic energy:

Answer:
- asses disease progression and tissue function
- utilize a biologically active molecule
- utilize a radionuclide tracer
Explanation:
It forms mountains and sometimes islands.
<span>Depends on the precision you're working to.
proton mass ~ 1.00728 amu
neutron mass ~ 1.00866 amu
electron mass ~ electron mass = 0.000549 amu
Binding mass is:
mass of constituents - mass of atom
Eg for nitrogen:
(7*1.00728)-(7*1.00866)-(7*0.000549)
-14.003074 = 0.11235amu
Binding energy is:
E=mc^2 where c is the speed of light. Nuclear physics is usually done in MeV[1] where 1 amu is about 931.5MeV/c^2. So:
0.11235 * 931.5 = 104.6MeV
Binding energy per nucleon is total energy divided by number of nucleons. 104.6/14 = 7.47MeV
This is probably about right; it sounds like the right size!
Do the same thing for D/E/F and recheck using your numbers & you shouldn't go far wrong :)
1 - have you done this? MeV is Mega electron Volts, where one electronVolt (or eV) is the change in potential energy by moving one electron up a 1 volt potential. ie energy = charge * potential, so 1eV is about 1.6x10^-19J (the same number as the charge of an electron but in Joules).
It's a measure of energy, but by E=mc^2 you can swap between energy and mass using the c^2 factor. Most nuclear physicists report mass in units of MeV/c^2 - so you know that its rest mass energy is that number in MeV.</span>