Answer:
the yield of product is YP=46.835 % and the concentration of solids is
Cs = 27.33%
Explanation:
Assuming that all the solids and fats remains in the milk after the evaporation, then the mass of product mP will be
Mass of fat in 100 kg of milk = 100 kg* 0.037 = mP* 0.079
mP = 100 kg* 0.037/0.079 = 46.835 kg
then the yield YP of the product is
YP= mP / 100 kg = 46.835 kg / 100 kg = 46.835 %
YP= 46.835 %
the concentration of solids Cs is
Mass of solids in 100 kg of milk = 100 kg* 0.128 = 46.835 kg * Cs
Cs = 100 kg* 0.128 / 46.835 kg = 0.2733 = 27.33%
Cs = 27.33%
Answer:
the correct answer is E
A graph of the cart's maximum speed squared as a function of x^3
Explanation:
For this exercise let's use Newton's second law
F = m a
force has the form
F = k x²
and acceleration is related to velocity
a = dv / dt
Let's use the chain rule or L'Hospital
a = dv /dx dx/dt
a = dv /dx v
let's substitute
k x² = m v dv / dx
k /m x² dx = v dv
we integrate
k /m x³ /3 = v² / 2
v² = (2k /3m) x³
This is the expression for the variation of the speed as a function of the position, to make a linear graph realism the changes of variable
y = v²
x´ = x³
y = (2k/3m) x´
if we graph y vs x 'we have a linear graph whose slope is
m = 2k / 3m
By reviewing the different answers, the correct answer is E
What is Potential Energy? You probably already know that without eating, your body becomes weak from lack of energy. Take a few bites of a turkey sandwich, and moments later, you feel much better. That's because food molecules contain potential energy, or stored energy, that can do work in the future. Hope it helps
Instantaneous velocity is defined at a specific value of
time t. It can never be observed or measure. To know a velocity, one must know
its distance and velocity. It is represented by the equation velocity is equal
to delta distance over delta time. The problem above lacks data.
In light energy, the higher
the frequency, the greater the energy a light contain.
We know for a certain
that frequency is just the reciprocal of wavelength:
frequency = 1 /
wavelength
Calculating for
frequencies:
f UVA = 1/320 to 1/400
f UVA = 0.0031 to 0.0025
f UVB = 1/290 to 1/320
f UVB = 0.0034 to 0.0031
Since UVB has higher frequency range, then it has higher
energy than UVA.