Answer:
0.0002°, 0.1691°, 0.338°
Explanation:
Difference between the two line = 5.97 * 10-⁸m
d = 1 / N
N = 5.0 * 10³
d = 2.0 * 10⁴m
nL = Nsin¤
For first order
588.995 * 10-⁹ = 2.0 * 10-⁴ sin ¤
Sin¤ = 2.944*10-³
¤ = sin-¹ 0.002944
¤ = 0.1687°
First order ¤ =
Sin-¹(589.592*-⁹ / 2.0 * 10-⁴)
Sin-¹ (0.002947) = 0.1689°
Angular separation = 0.1689 - 0.1687 = 0.0002°
Second order ¤ = sin-¹ [2 (589.59*10-⁹ / 2.0*10-⁴)] = sin-¹ (0.005895)
Second order ¤ = 0.3378°
Angular difference = 0.3378° - 0.1687° = 0.1691°
Third order ¤ = sin-¹ [3(589.59*10-⁹ /2.0*10-⁴] = 0.5067°
Angular difference = 0.5067° - 0.1687° = 0.338°
If a galaxy is located 200 million light years from Earth, you can conclude that t<span>he light will take 200 million years to reach Earth. </span>
The half-life equation
in which <em>n </em>is equal to the number of half-lives that have passed can be altered to solve for <em>n.</em>
<em>
</em>
<em>
</em>
Then, the number of half-lives that passed can be multiplied by the length of a half-life to find the total time.
<em>2 * 5700 = </em>11400 yr
The relationship between the frequency and wavelength of a wave is given by the equation:
v=λf, where v is the velocity of the wave, λ is the wavelength and f is the frequency.
If we divide the equation by f we get:
λ=v/f
From here we see that the wavelength and frequency are inversely proportional. So as the frequency increases the wavelength decreases.
So the second statement is true: As the frequency of a wave increases, the shorter the wavelength is.
The 1st one goes two added sodoes the second one then the third goes to removed then the fourth goes to added and the rest go to removed