Answer:

Explanation:
first write the newtons second law:
F
=δma
Applying bernoulli,s equation as follows:
∑
Where,
is the pressure change across the streamline and
is the fluid particle velocity
substitute
for {tex]γ[/tex] and
for 

integrating the above equation using limits 1 and 2.

there the bernoulli equation for this flow is 
note:
=density(ρ) in some parts and change(δ) in other parts of this equation. it just doesn't show up as that in formular
Answer:
Spring constant, k = 24.1 N/m
Explanation:
Given that,
Weight of the object, W = 2.45 N
Time period of oscillation of simple harmonic motion, T = 0.64 s
To find,
Spring constant of the spring.
Solution,
In case of simple harmonic motion, the time period of oscillation is given by :

m is the mass of object


m = 0.25 kg


k = 24.09 N/m
or
k = 24.11 N/m
So, the spring constant of the spring is 24.1 N/m.
NOTE: The given question is incomplete.
<u>The complete question is given below.</u>
The human eye contains a molecule called 11-cis-retinal that changes conformation when struck with light of sufficient energy. The change in conformation triggers a series of events that results in an electrical signal being sent to the brain. The minimum energy required to change the conformation of 11-cis-retinal within the eye is about 164 kJ/mole. Calculate the longest wavelength visible to the human eye.
Solution:
Energy (E) = 164 kJ/mole
E = 164 kJ/mole = 164 kJ /6.023 x 10²³
= 2.72 x 10⁻²² kJ = 2.72 x 10⁻¹⁹J
Planck's constant = 6.6 x 10⁻³⁴ J s,
Speed of light = 3.00 x 10⁸ m/s
Let the required wavelength be λ.
Formula Used: E = hc / λ
or, λ = hc / E
or, λ = (6.6 x 10⁻³⁴ J s)× (3.00 x 10⁸ m/s) / (2.72 x 10⁻¹⁹J)
or, λ = 7.28 x 10⁻⁷ m
or, λ = (7.28 x 10⁻⁷ m) ×( 1.0 x 10⁹ nm / 1.0 m)
or, λ = (7.28 x 10² nm)
or, λ = 728 nm
Hence, the required wavelength will be 728 nm.
Answer:
halved
Explanation:
The velocity of the a wave is obtained by multiplying the frequency and wavelength.

Where
v = Velocity
f = Frequency
= Wavelength
The velocity here is constant. So, if the frequency is doubled the wavelength is halved.