Answer:
15.71 m/s
Explanation:
We are given;
Time; t = 0.2 s
Radius; r = 0.5 m
The circumference will give us the distance covered.
Formula for circumference is 2πr
Thus; Distance = 2πr = 2 × π × 0.5 = π
Linear speed = distance/time = π/0.2 = 15.71 m/s
I will post my work, but is that 99 degrees Celsius and 25 degrees Celsius?
All you have to do is plug in the initial temperature for gold where it says Tg and the initial temperature for the water where it says Tw and then plug that in and you will have your answer.
Well we can't see the picture that the teacher has, and we have to figure out what's in the picture from some clues in the answer choices. The picture seems to show an atom with 3 protons and 3 neutrons in the nucleus, and 3 electrons whizzing around the nucleus.
If that's what's in the picture, then Mike is correct (first choice), because the atomic number shows the number of protons in all atoms. There are 3 protons and the atomic number of lithium is 3.
Second choice . . . False, because electrons are not involved in the atomic mass.
Third and fourth choices . . . both false; sadly, Joan is woefully unclear on the concepts.
Answer:
The change in power is 4400 W.
Explanation:
Given that,
Power = 10 kW
Speed = 10 m/s
Increases speed = 12 m/s
Given equation is,

We know that,
The power is,

Put the value of F into the formula



We need to calculate the new power
Using formula for power

Put the value into the formula



We need to calculate the change in power
Using formula of change in power

Put the value into the formula




Hence, The change in power is 4400 W.
Answer:
Explanation:
The specific heat of gold is 129 J/kgC
It's melting point is 1336 K
It's Heat of fusion is 63000 J/kg
Assuming that the mixture will be solid, the thermal energy to solidify the gold has to be less than that needed to raise the solid gold to the melting point. So,
The first is E1 = 63000 J/kg x 1.5 = 94500 J
the second is E2 = 129 J/kgC x 2 kg x (1336–1000)K = 86688 J
Therefore, all solid is not correct. You will have a mixture of solid and liquid.
For more detail, the difference between E1 and E2 is 7812 J, and that will melt
7812/63000 = 0.124 kg of the solid gold