I think the correct answer from the choices listed above is the second option. Based on this information, we can say that there are more molecules in a gram of water since more energy is required to raise the temperature 1 gram of water than to raise the temperature of 1 gram of ethanol.
Answer:
(a) coefficient of friction = 0.451
This was calculated by the application of energy conservation principle (the total sum of energy in a closed system is conserved)
(b) No, it comes to a stop 5.35m short of point B. This is so because the spring on expanding only does a work of 43 J on the block which is not enough to meet up the workdone of 398 J against friction.
Explanation:
The detailed step by step solution to this problems can be found in the attachment below. The solution for part (a) was divided into two: the motion of the body from point A to point B and from point B to point C. The total energy in the system is gotten from the initial gravitational potential energy. This energy becomes transformed into the work done against friction and the work done in compression the spring. A work of 398J was done in overcoming friction over a distance of 6.00m. The energy used in doing so is lost as friction is not a conservative force. This leaves only 43J of energy which compresses the spring. On expansion the spring does a work of 43J back on the block is only enough to push it over a distance of 0.65m stopping short of 5.35m from point B.
Thank you for reading and I hope this is helpful to you.
I'm not quite sure what happens to Fay so I didn't finish but hope it helps
Answer:
Newton
Explanation:
The earth attracts every body towards its centre. The force with which the earth attracts any body towards its centre, is called its weight.
It is a vector quantity.
It always acts towards the centre of earth.
The SI unit of Newton.
Answer:
12 N/cm²
Explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Weight (W) of block = 240 N
Area (A) = 20 cm²
Pressure (P) =?
Next, we shall determine the force exerted by the block. This can be obtained as follow:
Weight (W) of block = 240 N
Force (F) =.?
Weight and force has the same unit of measurement. Thus, we force applied is equivalent to the weight of the block. Thus,
Force (F) = Weight (W) of block = 240 N
Force (F) = 240 N
Finally, we shall determine the pressure on the floor as follow:
Force (F) = 240 N
Area (A) = 20 cm²
Pressure (P) =?
P = F/A
P = 240 / 20
P = 12 N/cm²
Therefore, the pressure on the floor is 12 N/cm².