Charges build up when you have dry air and friction ,the heat to clothes which dry it out and causes friction.
Let us assume the upstream rowing rate of Alicia = x
Let us assume the downstream rowing rate of Alicia = y
We already know that
Travelling time = Distance traveled/rowing rate
Then
6/(x + 3) = 4/x
6x = 4x + 12
6x - 4x = 12
2x = 12
x = 6
Then
Rowing rate of Alicia going upstream = 6 miles per hour
Rowing rate of Alicia going downstream = 9 miles per hour.
Answer:
1.6675×10^-16N
Explanation:
The force of gravity that the space shuttle experiences is expressed as;
g = GM/r²
G is the gravitational constant
M is the mass = 1.0 x 10^5 kg
r is the altitude = 200km = 200,000m
Substitute into the formula
g = 6.67×10^-11 × 1.0×10^5/(2×10^5)²
g = 6.67×10^-6/4×10^10
g = 1.6675×10^{-6-10}
g = 1.6675×10^-16N
Hence the force of gravity experienced by the shuttle is 1.6675×10^-16N
Answer:
0.00066518 Nm
Explanation:
v = Velocity = 1.2 m/s
r = Distance to head = 2.3 cm
= Final angular velocity
= Initial angular velocity = 0
= Angular acceleration
t = Time taken = 2.4 s
Angular speed is given by

From equation of rotational motion

Torque

The torque of the motor is 0.00066518 Nm