Archimedes principle states
that
F1 / A1 = F2 / A2
F2 = (A2 / A1) * F1
Also, formula for the force is
F = mg. Formula for the area of the cylinder is A = πr^2, therefore we get
F2 = (πr2^2 / πr1^2) * mg
Since the diameter of the
cylinders are 2 cm and 24 cm, r1 = 12 and r2 = 1.
Substituting the values to the
derived equation, we get
F2 = (π 1^2 / π 12^2) * 2400 * 9.8
F2 = 163.3333 N
<span> </span>
Answer:
Explanation:
Given that,
Height of the bridge is 20m
Initial before he throws the rock
The height is hi = 20 m
Then, final height hitting the water
hf = 0 m
Initial speed the rock is throw
Vi = 15m/s
The final speed at which the rock hits the water
Vf = 24.8 m/s
Using conservation of energy given by the question hint
Ki + Ui = Kf + Uf
Where
Ki is initial kinetic energy
Ui is initial potential energy
Kf is final kinetic energy
Uf is final potential energy
Then,
Ki + Ui = Kf + Uf
Where
Ei = Ki + Ui
Where Ei is initial energy
Ei = ½mVi² + m•g•hi
Ei = ½m × 15² + m × 9.8 × 20
Ei = 112.5m + 196m
Ei = 308.5m J
Now,
Ef = Kf + Uf
Ef = ½mVf² + m•g•hf
Ef = ½m × 24.8² + m × 9.8 × 0
Ef = 307.52m + 0
Ef = 307.52m J
Since Ef ≈ Ei, then the rock thrown from the tip of a bridge is independent of the direction of throw
The heavy stone would produce waves with a higher amplitude, rather than the smaller stone, because since the stone is heaver its going to have a grater impact and displace more water to create a bigger wave.
The area of the sprinkles can be determined through the area of a circle that is pi * r^2 in which the given dimensions above are the radii, r. The second scenarios radius is only half of the original, that is 4 ft. In this case, we can compute the area of the second again. We calculate next the difference of two areas of circles.
The net force is negative, and there is a change in motion.