Answer:
option (b)
Explanation:
According to the Pascal's law
F / A = f / a
Where, F is the force on ram, A be the area of ram, f be the force on plunger and a be the area of plunger.
Diameter of ram, D = 20 cm, R = 20 / 2 = 10 cm
A = π R^2 = π x 100 cm^2
F = 3 tons = 3000 kgf
diameter of plunger, d = 3 cm, r = 1.5 cm
a = π x 2.25 cm^2
Use Pascal's law
3000 / π x 100 = f / π x 2.25
f = 67.5 Kgf
An electric conductor is an element with free electrons in its outer orbit
Hello!
The independent variable is the variable deliberately changed.
The dependent variable is the variable that responds to change. So the answer is A.
Hope this helps. Any questions please just ask! Thank you!
Use Scoratic it works with any time of subject