Electric motors require electricity to move the motor parts and do work (like an electric fan).
Elecgric generators actually burn diesel fuel to spin a motor around and around and around to GENERATE, or MAKE, electricity that you can then use to power your fans and lights in your house.
Answer:
(a) Rm = 268.4 m
(b) f = 6
Explanation:
The horizontal range of a projectile is given by the following formula:
R = V₀² Sin 2θ/g
(a)
For moon:
R = Range on moon = Rm
V₀ = Launch Speed = 28 m/s
θ = Launch Angle = 17°
g = acceleration due to gravity on moon = (9.8 m/s²)/6 = 1.63 m/s²
Therefore,
Rm = (28 m/s)²Sin (2*17°)/(1.63 m/s²)
<u>Rm = 268.4 m</u>
(b)
For Earth:
R = Range on Earth = Re
V₀ = Launch Speed = 28 m/s
θ = Launch Angle = 17°
g = acceleration due to gravity on Earth = 9.8 m/s²
Therefore,
Re = (28 m/s)²Sin (2*17°)/(9.8 m/s²)
Re = 44.7 m
Therefore.
f = Rm/Re = 268.4 m/44.7 m
<u>f = 6</u>
Answer:
The final rotation is 2.449 times the initial rotation
Explanation:
Centripetal acceleration and rotation speed of particle is related as
a=rω²
where ω is angular speed and r radius of circle
Rearranging equation
ω=
The initial acceleration is given by
a₁ =100g
The final acceleration of particle is
a₂ = 6 (100g)
=600g
The final and initial rotation speed are related as

ω2=
ω2=2.449ω1
I'm not quite sure what happens to Fay so I didn't finish but hope it helps
Answer:
Height = 53.361 m
Explanation:
There are two balloons being thrown down, one with initial speed (u1) = 0 and the other with initial speed (u2) = 43.12
From the given information we make the following summary
= 0m/s
= t
= 43.12m/s
= (t-2.2)s
The distance by the first balloon is

where
a = 9.8m/s2
Inputting the values

The distance traveled by the second balloon

Inputting the values

simplifying

Substituting D of the first balloon into the D of the second balloon and solving

Now we know the value of t. We input this into the equation of the first balloon the to get height of the apartment
