The force exerted on the car during this stop is 6975N
<u>Explanation:</u>
Given-
Mass, m = 930kg
Speed, s = 56km/hr = 56 X 5/18 m/s = 15m/s
Time, t = 2s
Force, F = ?
F = m X a
F = m X s/t
F = 930 X 15/2
F = 6975N
Therefore, the force exerted on the car during this stop is 6975N
1 watt = 1 joule/sec
2,000 watts = 2,000 joules/sec
(2,000 joule/sec) x (120 sec)
= (2,000 x 120) (joule-sec/sec)
= 240,000 joules .
Answer
given,
mass of the person, m = 50 Kg
length of scaffold = 6 m
mass of scaffold, M= 70 Kg
distance of person standing from one end = 1.5 m
Tension in the vertical rope = ?
now equating all the vertical forces acting in the system.
T₁ + T₂ = m g + M g
T₁ + T₂ = 50 x 9.8 + 70 x 9.8
T₁ + T₂ = 1176...........(1)
system is equilibrium so, the moment along the system will also be zero.
taking moment about rope with tension T₂.
now,
T₁ x 6 - mg x (6-1.5) - M g x 3 = 0
'3 m' is used because the weight of the scaffold pass through center of gravity.
6 T₁ = 50 x 9.8 x 4.5 + 70 x 9.8 x 3
6 T₁ = 4263
T₁ = 710.5 N
from equation (1)
T₂ = 1176 - 710.5
T₂ = 465.5 N
hence, T₁ = 710.5 N and T₂ = 465.5 N
From the starting depth to the surface, the vertical distance is 35 ft.
From the surface to the peak of the jump, the vertical distance is 27 ft.
From the peak of the jump to the surface, the vertical distance is 27 ft.
From the surface to the ending depth, the vertical distance is 18 ft.
Then the total vertical distance is ...
35 ft + 27 ft + 27 ft + 18 ft = 107 ft
Answer:
t = 2.68 x 10¹⁴ years
Explanation:
First we need to find the amount of energy that Sun produce in one day.
Energy = Power * Time
Energy of Sun in 1 day = (3.839 x 10²⁶ W)(1 day)(24 hr/1 day)(3600 s/ 1 hr)
Energy of Sun in 1 day = 3.32 x 10³¹ J
Now, the time required by the nuclear power generator, in years, will be:
Energy of power generator = Energy Sun in 1 day = 3.32 x 10³¹ J
3.32 x 10³¹ J = Power * Time
3.32 x 10³¹ J = (3.937 x 10⁹ W)(t years)(365 days/1 year)(24 hr/1 day)(3600 s/ 1 hr)
t = 3.32 x 10³¹ /1.24 x 10¹⁷
<u>t = 2.68 x 10¹⁴ years</u>