Answer:
W = 0 J
Explanation:
It is given that,
Weight of the crate, W = 100 N
Distance moved by the crate, d = 1.5 m
Let W is the work done to hold the crate 1.5 m above the ground in this way. It is given by the product of force and the displacement. Its formula is given by :

Here,
as it is lifted vertically
W = 0
So, the work done to hold the crate is 0. Hence, this is the required solution.
Answer:
False
Explanation:
This is because according to newtons second law which says the acceleration of an object as produced by a net force is directly proportional to the magnitude of the net force, in the same direction as the net force, and inversely proportional to the mass of the object. So take for example a net a net force in opposite direction will cause an object to slow down.
velocity vector here is not the same as acceleration vector
At a point on the streamline, Bernoulli's equation is
p/ρ + v²/(2g) = constant
where
p = pressure
v = velocity
ρ = density of air, 0.075 lb/ft³ (standard conditions)
g = 32 ft/s²
Point 1:
p₁ = 2.0 lb/in² = 2*144 = 288 lb/ft²
v₁ = 150 ft/s
Point 2 (stagnation):
At the stagnation point, the velocity is zero.
The density remains constant.
Let p₂ = pressure at the stagnation point.
Then,
p₂ = ρ(p₁/ρ + v₁²/(2g))
p₂ = (288 lb/ft²) + [(0.075 lb/ft³)*(150 ft/s)²]/[2*(32 ft/s²)
= 314.37 lb/ft²
= 314.37/144 = 2.18 lb/in²
Answer: 2.2 psi
<span>At time t1 = 0 since the body is at rest, the body has an angular velocity, v1, of 0. At time t = X, the body has an angular velocity of 1.43rad/s2. Since Angular acceleration is just the difference in angular speed by time. We have 4.44 = v2 -v1/t2 -t1 where V and t are angular velocity and time. So we have 4.44 = 1.43 -0/X - 0. Hence X = 1.43/4.44 = 0.33s.</span>
Answer:
D
Explanation:
pressure change have nothing to do with the spontaneity.
Entropy change , enthalpy change , temperature have roles in deciding spontaneity.