Answer:0.502kg
Explanation:
F4om the relation
Power x time = mass x latent heat of vapourization
P.t=ML
1260 * 15 *60 = M * 22.6 * 10^5
M= 1134000/(22.6 *10^5)
M=0.502kg=502g
Answer:
The speed in the first point is: 4.98m/s
The acceleration is: 1.67m/s^2
The prior distance from the first point is: 7.42m
Explanation:
For part a and b:
We have a system with two equations and two variables.
We have these data:
X = distance = 60m
t = time = 6.0s
Sf = Final speed = 15m/s
And We need to find:
So = Inicial speed
a = aceleration
We are going to use these equation:


We are going to put our data:


With these equation, you can decide a method for solve. In this case, We are going to use an egualiazation method.



![[\sqrt{(15m/s)^2-(2*a*60m)}]^{2}=[15m/s-(a*6s)]^{2}](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Csqrt%7B%2815m%2Fs%29%5E2-%282%2Aa%2A60m%29%7D%5D%5E%7B2%7D%3D%5B15m%2Fs-%28a%2A6s%29%5D%5E%7B2%7D)








If we analyze the situation, we need to have an aceleretarion greater than cero. We are going to choose a = 1.67m/s^2
After, we are going to determine the speed in the first point:




For part c:
We are going to use:




Weight = (mass) x (gravity)
Acceleration of gravity on Earth = 9.8 m/s²
Weight on Earth = (mass) x (9.8 m/s²)
Divide each side by (9.8 m/s²): Mass = (weight) / (9.8 m/s²)
Mass = (650 N) / (9.8 m/s²)
Mass = 66.33 kg (rounded)
Answer:
Speed of the this part is given as

Also the direction of the velocity of the third part of plate is moving along 135 degree with respect to one part of the moving plate
Explanation:
As we know by the momentum conservation of the system
we will have

here we know that

the momentum of two parts are equal in magnitude but perpendicular to each other
so we will have


now from above equation we have



Also the direction of the velocity of the third part of plate is moving along 135 degree with respect to one part of the moving plate
To answer the problem we would be using this formula which isv = sqrt(T/(m/L))
v = sqrt(100 N / [(0.100 kg)/(1.0 m)])
v = 31.62 m/s
v = fλ
31.62 m/s = (95 Hz)(λ)
λ = 0.333 m
For every wavelength along a string there will be 2 antinodes.
1.0 m / 0.333 m = 3
3 * 2 = 6 antinodes
6 + 1 = 7 nodes