Answer:
option (b)
Explanation:
According to the Pascal's law
F / A = f / a
Where, F is the force on ram, A be the area of ram, f be the force on plunger and a be the area of plunger.
Diameter of ram, D = 20 cm, R = 20 / 2 = 10 cm
A = π R^2 = π x 100 cm^2
F = 3 tons = 3000 kgf
diameter of plunger, d = 3 cm, r = 1.5 cm
a = π x 2.25 cm^2
Use Pascal's law
3000 / π x 100 = f / π x 2.25
f = 67.5 Kgf
Answer:
18 times
Explanation:
According to the security purposes which is set under the rules and regulation OSHA, which describes all the rights to the worker.
In the boom hoist receiving system all the sheaves which are used should have a pitch diameter of rope not less than 18 times the diameter of the nominal rope which is used.
Answer:
Mass of Little Sister = 44.17 kg
Explanation:
From Newton's second law of motion, the magnitude of force applied on the sled is given by the following formula:
F = ma
where,
F = Force Applied = 120 N
a = Acceleration = 2.3 m/s²
m = Mass of Sled + Mass of Little Sister = 8 kg + Mass of Little Sister
Therefore,
120 N = (2.3 m/s²)(8 kg + Mass of Little Sister)
(120 N)/(2.3 m/s²) = 8 kg + Mass of Little Sister
Mass of Little Sister = 52.17 kg - 8 kg
<u>Mass of Little Sister = 44.17 kg</u>
Answer:
a)W=8.333lbf.ft
b)W=0.0107 Btu.
Explanation:
<u>Complete question</u>
The force F required to compress a spring a distance x is given by F– F0 = kx where k is the spring constant and F0 is the preload. Determine the work required to compress a spring whose spring constant is k= 200 lbf/in a distance of one inch starting from its free length where F0 = 0 lbf. Express your answer in both lbf-ft and Btu.
Solution
Preload = F₀=0 lbf
Spring constant k= 200 lbf/in
Initial length of spring x₁=0
Final length of spring x₂= 1 in
At any point, the force during deflection of a spring is given by;
F= F₀× kx where F₀ initial force, k is spring constant and x is the deflection from original point of the spring.

Change to lbf.ft by dividing the value by 12 because 1ft=12 in
100/12 = 8.333 lbf.ft
work required to compress the spring, W=8.333lbf.ft
The work required to compress the spring in Btu will be;
1 Btu= 778 lbf.ft
?= 8.333 lbf.ft----------------cross multiply
(8.333*1)/ 778 =0.0107 Btu.
Complete question:
The coordinate of a particle in meters is given by x(t)=1 6t- 3.0t³ , where the time tis in seconds. The
particle is momentarily at rest at t is:
Select one:
a. 9.3s
b. 1.3s
C. 0.75s
d.5.3s
e. 7.3s
Answer:
b. 1.3 s
Explanation:
Given;
position of the particle, x(t)=1 6t- 3.0t³
when the particle is at rest, the velocity is zero.
velocity = dx/dt
dx /dt = 16 - 9t²
16 - 9t² = 0
9t² = 16
t² = 16 /9
t = √(16 / 9)
t = 4/3
t = 1.3 s
Therefore, the particle is momentarily at rest at t = 1.3 s