Answer:

Explanation:
The rotated angle is given by:

Since this is a quadratic equation it can be solved using:

Rewriting our equation:


Since
we discard the negative solution.

Answer: Thermal comductivity (K) is 3.964x 10 ^-3 W/m.k
Explanation:
Thermal comductivity K = QL/A∆T
Q= Amount of heat transferred through the material in watts = 75W
L= Distance between two isothermal planes = 0.740mm
A= Area of the surface in square metres = 2m^2
∆T= Temperature change = (37-30) °C.
Solving this : K =( 75 x 0.740 x 10^-3)/ 2 x (37-30)
K = 3.964x 10 ^-3 W/m.k
De broglie wavelength,
, where h is the Planck's constant, m is the mass and v is the velocity.

Mass of hydrogen atom, 
v = 440 m/s
Substituting
Wavelength 

So the de broglie wavelength (in picometers) of a hydrogen atom traveling at 440 m/s is 902 pm
The solution for this problem would be:(10 - 500x) / (5 - x)
so start by doing:
x(5*50*2) - xV + 5V = 0.02(5*50*2)
500x - xV + 5V = 10
V(5 - x) = 10 - 500x
V = (10 - 500x) / (5 - x)
(V stands for the volume, but leaves us with the expression for x)
Answer:
The ratio is
Explanation:
From the question we are told that
The radius of Phobos orbit is R_2 = 9380 km
The radius of Deimos orbit is 
Generally from Kepler's third law

Here M is the mass of Mars which is constant
G is the gravitational constant
So we see that 
=> ![[\frac{T_1}{T_2} ]^2 = [\frac{R_1}{R_2} ]^3](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7BT_1%7D%7BT_2%7D%20%5D%5E2%20%3D%20%20%5B%5Cfrac%7BR_1%7D%7BR_2%7D%20%5D%5E3)
Here
is the period of Deimos
and
is the period of Phobos
So
![[\frac{T_1}{T_2} ] = [\frac{R_1}{R_2} ]^{\frac{3}{2}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7BT_1%7D%7BT_2%7D%20%5D%20%3D%20%20%5B%5Cfrac%7BR_1%7D%7BR_2%7D%20%5D%5E%7B%5Cfrac%7B3%7D%7B2%7D%7D)
=> ![\frac{T_1}{T_2} = [\frac{23500 }{9380} ]^{\frac{3}{2}}]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7BT_1%7D%7BT_2%7D%20%20%3D%20%20%5B%5Cfrac%7B23500%20%7D%7B9380%7D%20%5D%5E%7B%5Cfrac%7B3%7D%7B2%7D%7D%5D)
=>