Answer:
A.)1.52cm
B.)1.18cm
Explanation:
angular speed of 120 rev/min.
cross sectional area=0.14cm²
mass=12kg
F=120±12ω²r
=120±12(120×2π/60)^2 ×0.50
=828N or 1068N
To calculate the elongation of the wire for lowest and highest point
δ=F/A
= 1068/0.5
δ=2136MPa
'E' which is the modulus of elasticity for alluminium is 70000MPa
δ=ξl=φl/E =2136×50/70000=1.52cm
δ=F/A=828/0.5
=1656MPa
δ=ξl=φl/E
=1656×50/70000=1.18cm

Answer:
Radius of the solenoid is 0.93 meters.
Explanation:
It is given that,
The magnetic field strength within the solenoid is given by the equation,
, t is time in seconds

The induced electric field outside the solenoid is 1.1 V/m at a distance of 2.0 m from the axis of the solenoid, x = 2 m
The electric field due to changing magnetic field is given by :

x is the distance from the axis of the solenoid
, r is the radius of the solenoid


r = 0.93 meters
So, the radius of the solenoid is 0.93 meters. Hence, this is the required solution.
Answer:
The impact force will be same for both the cases.
Explanation:
The rate of change of momentum is known as the Impulse and is given by:

where
I = Impulse


Now,
In first case both the cars are identical and have same velocity and in the second case, the wall is stationary.
Also, in both the cases the car does not bounces off the things it hit.
Thus

Thus
Impact force, 
Therefore, impact force is same for both the cases.
The frequency of the radio wave is:

The wavelength of an electromagnetic wave is related to its frequency by the relationship

where c is the speed of light and f the frequency. Plugging numbers into the equation, we find

and this is the wavelength of the radio waves in the problem.
When wool is rubbed with a balloon, the wool is left with a positive charge as electrons have travelled from the wool to the balloon which means the balloon now has a negative charge.
Now that the balloon has a negative charge, you need to know:
The tissue paper originally contains electrons and protons
The fact that the balloon has a negative charge, it will ATTRACT protons because protons are POSITIVE and electrons are NEGATIVE.
So once they are attracted, they will move closer to one another.