For this problem, we use the conservation of momentum as a solution. Since momentum is mass times velocity, then,
m₁v₁ + m₂v₂ = m₁v₁' + m₂v₂'
where
v₁ and v₂ are initial velocities of cart A and B, respectively
v₁' and v₂' are final velocities of cart A and B, respectively
m₁ and m₂ are masses of cart A and B, respectively
(7 kg)(0 m/s) + (3 kg)(0 m/s) = (7 kg)(v₁') + (3 kg)(6 m/s)
Solving for v₁',
v₁' = -2.57 m/s
<em>Therefore, the speed of cart A is at 2.57 m/s at the direction opposite of cart B.</em>
The frequency of a sound is whatever frequency leaves the source. It doesn't change.
Voiced of swimmers at the pool don't change frequency in or out of the water. Only their speed and wavelength change.
Answer:
Explanation:
Given that,
A light bulb has a resistance of 2.9ohms
R = 2.9 ohms
And a battery of 1.5V is applied
V = 1.5 V
We want to find the rate of energy transformed
First we need to know what rate of energy is
Rate of energy implies that we want to find power. Power is the rate at which work is done
P = Workdone / time
Then,
In electronic, the power dissipated by a resistor is given as
P = V² / R
P = 1.5² / 2.9
P = 0.7759 W
P ≈ 0.776 W
So, the rate at which electrical energy transformed in the lightbulb is 0.776 Watts
<span>None of the choices makes a correct statement. The third choice is close,
but misleading.
The pencil appears broken because light bends away from a straight line
when it crosses the boundary between air and water.</span>