Answer:
29.4 N/m
0.1
Explanation:
a) From the restoring Force we know that :
F_r = —k*x
the gravitational force :
F_g=mg
Where:
F_r is the restoring force .
F_g is the gravitational force
g is the acceleration of gravity
k is the constant force
xi , x2 are the displacement made by the two masses.
Givens:
<em>m1 = 1.29 kg</em>
<em>m2 = 0.3 kg </em>
<em>x1 = -0.75 m </em>
<em>x2 = -0.2 m </em>
<em>g = 9.8 m/s^2 </em>
Plugging known information to get :
F_r =F_g
-k*x1 + k*x2=m1*g-m2*g
k=29.4 N/m
b) To get the unloaded length 1:
l=x1-(F_1/k)
Givens:
m1 = 1.95kg , x1 = —0.75m
Plugging known infromation to get :
l= x1 — (F_1/k)
= 0.1
Answer:
1.0125 x 10^19
Explanation:
current flowing through conductive wire= 9mA = 9 x 10^ -3 A
charge passing per 3 min
Q = It
= 9 x 10^ -3 x (3 x 60)
= 1.620 C
no of electrons in charge
Q = ne
1.620 = n x 1.6 x 10 ^ -19
n. = 1.0125 x 10 ^19
Answer:
Er = 108 [J]
Explanation:
To solve this problem we must understand that the total energy is 200 [J]. Of this energy 44 [J] are lost in sound and 48 [J] are lost in heat. In such a way that these energy values must be subtracted from the total of the kinetic energy.
200 - 44 - 48 = Er
Where:
Er = remaining energy [J]
Er = 108 [J]
The calculation of the centripetal acceleration of an object following a circular path is based on the equation,
a = v² / r
where a is the acceleration, v is the velocity, and r is the radius.
Substituting the known values from the given above,
4.4 m/s² = (15 m/s)² / r
The value of r from the equation is 51.14 m.
Answer: 51.14 m
Velocity = fλ
where f is frequency in Hz, and λ is wavelength in meters.
<span>2.04 * 10⁸ m/s = 5.09 * 10¹⁴ Hz * λ </span>
<span>(2.04 * 10⁸ m/s) / (5.09 * 10¹⁴ Hz ) = λ </span>
<span>4.007*10⁻⁷ m = λ </span>
<span>The wavelength of the yellow light = 4.007*10⁻⁷ m<span> </span></span>