Answer:
An Element
Explanation:
Such substance cannot be an element because an element cannot be chemically disintegrated (i.e it cannot be disintegrated via chemical reaction).
Answer;
- 15 J
Explanation;
-Potential energy is defined as mechanical energy, stored energy, or energy caused by its position.
-For the gravitational force the formula is P.E. = mgh, where m is the mass in kilograms, g is the acceleration due to gravity (9.8 m /s² at the surface of the earth) and h is the height in meters.
Potential energy of the rabbit at the peak of its height is
PE = (3)(10)(0.5) = 15 J
(around 14.7 but because energy is lost, it is less than that)
Answer:
v= 2413.5 m/s
Explanation:
maximum change of speed of rocket
=(initial exhaust velocity)×ln [(initialmass/finalmass)]
let initial mass= m
final mass = m-m(4/5) = m/5
[since the 80% of mass which is fuel is exhausted]
V-0 = 1500 ln (1/0.2)
V= 1500×1.609 = 2413.5 m/s
therefore, its exhaust speed v= 2413.5 m/s
Answer:
acceleration = -15.3g
Explanation:
given data
speed = 6.00 m/s.
thickness = 12
moves the entire = 12.0 cm
solution
we will use here equation that is
v² - u² = 2 × a × s ........................1
here v = 0 is the final velocity and u = 6.0 m/s is initial velocity and s= 0.12 m is the distance covered and a is the acceleration
so we put here value and get acceleration
a = 
a = 
a = -150 m/s² ( negative sign means it is a deceleration )
and
acceleration in units of g
a = 
a = -15.3 g
The force due to gravity is equal to the product of the mass and acceleration due to gravity. Since the acceleration due to gravity is constant, we just have to rely on the comparison of their masses to determine the mass effect. Thus, the answer to this item is Wrestler C weighing 171 pounds.