Answer:
T=183.21K
Explanation:
We have to take into account that the system is a ideal gas. Hence, we have the expression

where P is the pressure, V is the volume, n is the number of moles, T is the temperature and R is the ideal gas constant.
Thus, it is necessary to calculate n and V
V is the volume of a sphere

V=8.86*10^{50}L
and for n

Hence, we have (1 Pa = 9.85*10^{-9}atm)

hope this helps!!
Answer:
Perfectly inelastic collision
Explanation:
There are two types of collision.
1. Elastic collision : When the momentum of the system and the kinetic energy of the system is conserved, the collision is said to be elastic. For example, the collision of two atoms or molecules are considered to be elastic collision.
2. Inelastic collision: When the momentum the system is conserved but the kinetic energy is not conserved, the collision is said to be inelastic. For example, collision of a ball with the mud.
For a perfectly elastic collision, the two bodies stick together after collision.
Here, the meteorite collide with the Mars and buried inside it, the collision is said to be perfectly inelastic. here the kinetic energy of a body lost completely during the collision.
Answer:
South and West
Explanation:
Those people are pushing the hardest. It will move south faster than it moves west.
After 6 seconds, the car will surpass the cyclist.
<h3><u>Explanation:</u></h3>
The speed of the cyclist = 6 m/s.
Let after time t sec, the car will overtake the cyclist.
So, distance covered by the cyclist in t sec = 6t m
Initial velocity of the car is 0 m/s, because the car is just starting.
Acceleration of the car =
.
Final velocity of the car =6 m/s.
So to cover the distance 6t, the time required by the car = 

t =6 sec
So, after 6 seconds, the car will surpass the cycle.
When air is blown into the open pipe,
L = 
where nis any integral number 1,2,3,4 etc. and λ is the wavelength of the oscillation
⇒λ=
Note here that n=1 is for fundamental, n=2 is first harmonic and so on..
⇒ third harmonic will be n=4
Given L=6m, n=4, solving for λ we get:
λ=
=3m
Relationship of frequency(f), velocity of sound (c) and wavelength(λ) is:
c=f.λ Or f= 
⇒f=
≈115 Hz