Answer:
A. 12 m/s
Explanation:
Let’s remember that the definition of velocity is the variation of position of an object respect with to time. We know that the boy dropped the stone when the boat was 27 meters from the bridge and the stone hit the water 3 meters in front of the boat. So, the Boat must have traveled x=27 m-3m=24 m. The next step is calculating the amount of time that took the boat to make that travel; coincidentally, it is the same time that takes the stone to reach the water.
The equation that describes the motion of the stone is:
y = y_0 + v_0 * t+1/2 * a * t^2
The boy drops the stone from rest, so we can say that v_0=0. We can fixate the reference line on top of the bridge, so y_0=0 as well. The equation will be then:
-19,6 m = -1/2 * 9,8 m/s^2 * t^2
t^2= -(19,6 m)/(-4,9 m/s^2) = 4,012 s^2
t=√(4,012 s^2) = 2,003 s
Knowing the time that takes the stone to reach the water, that is the same that time that the boat uses to travel the 24 meters. The velocity of the boat is:
v = ∆x/∆t = (27 m-3 m)/(2,003 s-0s) = 11,9816 m/s ≈ 12 m/s
Have a nice day! :D
Answer:
minimum power should be used to operate the air conditioner is 4000 W
Explanation:
given data
students n = 160
power p = 125 W
COP = 5.0
to find out
what minimum power should be used
solution
we know the COP formula that is given below
COP = students × power / minimum power
minimum power = n × p / COP
put all value
minimum power = n × p / COP
minimum power = 160 × 125 / 5
minimum power = 4000 W
minimum power should be used to operate the air conditioner is 4000 W
Answer:
8.02×10⁵ m
Explanation:
Equation for centripetal force:
F = mv²/r
Solving for r:
r = mv²/F
Given:
F = 8955 N
m = 1160 kg
v = 7446 m/s
r = (1160 kg) (7446 m/s)² / 8955 N
r = 7.182×10⁶ m
The height above the surface is:
h = 7.182×10⁶ m − 6.38×10⁶ m
h = 0.802×10⁶ m
h = 8.02×10⁵ m
The given configuration is : [Ar]3d²
The inner shells of this species has the noble gas, Argon (Ar) configuration while its valence configuration is 3d².
Now the atomic number of Argon = 18
Therefore, the species will have an atomic number = 18 + 2 = 20
Based on the periodic table the species with atomic number 20 is calcium
Ca = [Ar] 3d²