Answer:
v_f = 17.4 m / s
Explanation:
For this exercise we can use conservation of energy
starting point. On the hill when running out of gas
Em₀ = K + U = ½ m v₀² + m g y₁
final point. Arriving at the gas station
Em_f = K + U = ½ m v_f ² + m g y₂
energy is conserved
Em₀ = Em_f
½ m v₀ ² + m g y₁ = ½ m v_f ² + m g y₂
v_f ² = v₀² + 2g (y₁ -y₂)
we calculate
v_f ² = 20² + 2 9.8 (10 -15)
v_f = √302
v_f = 17.4 m / s
Answer:
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Explanation:
By applying Bernoulli equation between point 1 and 2

At the point 1
P₁=0 ( Gauge pressure)
V₁= 0 m/s
Z₁=3 m
At point 2
P₂=0 ( Gauge pressure)
Z₂= 0 m/s

Now by putting the values




V₂= 5.42 m/s
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
The answer is adequate nutrition, regular physical activity, and practical ways to reduce calories while retaining important nutrients.
Explanation:
Despite that adequate nutrition, regular physical activity, and practical ways to reduce calories while retaining important nutrients is one of the best strategy to reducing weight, most time it is very difficult for those that want to reduce or control their weight to discipline themselves enough to follow these routine. But one an individual that want to loose weight or live a healthy lifestyle is able to follow these procedures he/she will surely loose weight.
Answer:
L = mp*v₀*(ms*D) / (ms + mp)
Explanation:
Given info
ms = mass of the hockey stick
uis = 0 (initial speed of the hockey stick before the collision)
xis = D (initial position of center of mass of the hockey stick before the collision)
mp = mass of the puck
uip = v₀ (initial speed of the puck before the collision)
xip = 0 (initial position of center of mass of the puck before the collision)
If we apply
Ycm = (ms*xis + mp*xip) / (ms + mp)
⇒ Ycm = (ms*D + mp*0) / (ms + mp)
⇒ Ycm = (ms*D) / (ms + mp)
Now, we can apply the equation
L = m*v*R
where m = mp
v = v₀
R = Ycm
then we have
L = mp*v₀*(ms*D) / (ms + mp)
Let's ask this question step by step:
Part A)
a x b = (3.0i + 5.0j) x (2.0i + 4.0j) = (12-10) k = 2k
ab = (3.0i + 5.0j). (2.0i + 4.0j) = 6 + 20 = 26
Part (c)
(a + b) b = [(3.0i + 5.0j) + (2.0i + 4.0j)]. (2.0i + 4.0j)
(a + b) b = (5.0i + 9.0j). (2.0i + 4.0j)
(a + b) b = 10 + 36
(a + b) b = 46
Part (d)
comp (ba) = (a.b) / lbl
a.b = (3.0i + 5.0j). (2.0i + 4.0j) = 6 + 20 = 26
lbl = root ((2.0) ^ 2 + (4.0) ^ 2) = root (20)
comp (ba) = 26 / root (20)
answer
2k
26
46
26 / root (20)