Density=mass/volume
5.45g/ml=65g/V
V=65g/5.42g/ml
V=11.92ml
Inverse Square Law of Light states that light intensity falls off rapidly with distance from its source. T<span>he intensity varies with the square of the flash-to-subject distance.
intensity at distance 1/intensity at distance 2=distance2^2/distance1^2
In our case, distance1=10m and distance2=20m, 20^2/10^2= 400/100=4, which means that t</span>he intensity of the wave<span> has increased by a factor of four.
Answer:D</span>
Answer:
The vertical distance is ![d = \frac{2}{k} *[mg + f]](https://tex.z-dn.net/?f=d%20%3D%20%5Cfrac%7B2%7D%7Bk%7D%20%2A%5Bmg%20%2B%20f%5D)
Explanation:
From the question we are told that
The mass of the cylinder is m
The kinetic frictional force is f
Generally from the work energy theorem

Here E the the energy of the spring which is increasing and this is mathematically represented as

Here k is the spring constant
P is the potential energy of the cylinder which is mathematically represented as

And
is the workdone by friction which is mathematically represented as

So

=> ![\frac{1}{2} * k * d^2 = d[mg + f ]](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%2A%20k%20%20%2A%20%20d%5E2%20%3D%20%20d%5Bmg%20%2B%20%20f%20%20%20%20%5D)
=> ![\frac{1}{2} * k * d = [mg + f ]](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%2A%20k%20%20%2A%20%20d%20%3D%20%20%5Bmg%20%2B%20%20f%20%20%20%20%5D)
=> ![d = \frac{2}{k} *[mg + f]](https://tex.z-dn.net/?f=d%20%3D%20%5Cfrac%7B2%7D%7Bk%7D%20%2A%5Bmg%20%2B%20f%5D)
Answer: f=150cm in water and f=60cm in air.
Explanation: Focal length is a measurement of how strong light is converged or diverged by a system. To find the variable, it can be used the formula:
= (nglass - ni)(
-
).
nglass is the index of refraction of the glass;
ni is the index of refraction of the medium you want, water in this case;
R1 is the curvature through which light enters the lens;
R2 is the curvature of the surface which it exits the lens;
Substituting and calculating for water (nwater = 1.3):
= (1.5 - 1.3)(
-
)
= 0.2(
)
f =
= 150
For air (nair = 1):
= (1.5 - 1)(
-
)
f =
= 60
In water, the focal length of the lens is f = 150cm.
In air, f = 60cm.