Answer:
-4500 N
Source: Brainly
The police officer must be angry 0_0
Answer:

Explanation:
Mass of the ship (m) = 6.9 × 10⁷ kg
Speed of the ship (v) = 33 km/h
First, let us convert the speed from km/h to m/s using the conversion factor.
We know that, 1 km/h = 5/18 m/s
So, 33 km/h = 
Now, we know, the momentum of an object only depends on its mass and speed. Momentum is independent of the length of the object.
So, here, length of the ship doesn't play any role in the determination of the momentum.
Magnitude of momentum of the ship = Mass × Speed
= 
= 
Therefore, the magnitude of ship's momentum is
.
Answer:
option C
Explanation:
given,
energy dissipated by the system to the surrounding = 12 J
Work done on the system = 28 J
change in internal energy of the system
Δ U = Q - W
system losses energy = - 12 J
work done = -28 J
Δ U = Q - W
Δ U = -12 -(-28)
Δ U = 16 J
hence, the correct answer is option C
Answer:
axial stress in the diagonal bar =36,000 psi
Explanation:
Assuming we have to find axial stress
Given:
width of steel bar: 1.25 in.
height of the steel bar: 3 in
Length of the diagonal member = 20ft
modulus of elasticity E= 30,000,000 psi
strain in the diagonal member ε = 0.001200 in/in
Therefore, axial stress in the diagonal bar σ = E×ε
= 30,000,000 psi× 0.001200 in/in =36,000 psi
Answer:

Explanation:
Using distributive propierty:

So:

The limit of the sum of two functions is equal to the sum of their limits, therefore:

The limit of a constant function is the constant, hence:

Now, let's solve the other limit:

The limit of a constant times a function is equal to the product of the constant and the limit of the function, so:


Therefore:

Finally:
