Answer:
v_average = 500 m / min
Explanation:
Average speed is defined
v = (x_{f} -x₀) / Δt
let's look in each section
section 1
the variation of the distance is 800 in a time of 1.4 min
v₁ = 800 / 1.4
v₁ = 571.4 m / min
section 2
distance interval 500 in a 1.6 min time interval
v₂ = 500 / 1.6
v₂ = 312.5 m / min
section 3
distance interval 1200 m in a time 2 min
v₃ = 1200/2
v₃ = 600 m / min
taking the speed of each section we can calculate the average speed
the distance traveled
Δx = 800 + 500 + 1200
Δx = 2500 m
the time spent
Δt = 1.4 + 1.6+ 2
Δt = 5 min
v_average = Δx / Δt
v_average = 2500/5
v_average = 500 m / min
Answer:
V = V_0 - (lamda)/(2pi(epsilon_0))*ln(R/r)
Explanation:
Attached is the full solution
Weight, w = mg. g ≈ 9.8 m/s². m = mass in kg. w is weight in N
441 N = m* 9.8
9.8m = 441
m = 441/9.8
m = 45 kg.
Mass of the dog is = 45 kg
Answer:

Explanation:
The general equation for position of Simple harmonic motion is given as:
........(1)
where,
x = Position of the wave
A = Amplitude of the wave
ω = Angular velocity
t = time
In this case, the amplitude is just half the range,
thus,
(Given range = 3cm)
A = 1.5 cm
Now, The angular velocity is given as:

Where, T = time period of the wave =0.27s (given)

or

so, at time t = 55 s, the equation (1) becomes as:

on solving the above equation we get,

here the negative sign depicts the position in the opposite direction of +x
Answer:
Normal Conversation: i=106i0
i(dB)=60
Power saw a 3 feet: i=1011i0
i(dB)=110
Jet engine at 100 feet: i=1018i0
i(dB)=180
Explanation:
if these are the same as edge, then these are the answers! :)