Answer:
112m/s
Explanation:
14x8=112 therefore meaning the zebra would run 112m/s
Answer:
f3 = 102 Hz
Explanation:
To find the frequency of the sound produced by the pipe you use the following formula:

n: number of the harmonic = 3
vs: speed of sound = 340 m/s
L: length of the pipe = 2.5 m
You replace the values of n, L and vs in order to calculate the frequency:

hence, the frequency of the third overtone is 102 Hz
Answer:
23.1 N/C
Explanation:
OP = 3 m , OQ = 4 m

q = - 8 nC, Q = 75 nC
Electric field at P due to the charge Q is

Electric field at P due to the charge q is

According to the diagram, tanθ = 3/4
Resolve the components of E1 along x axis and along y axis.
So, Electric field along X axis, Ex = - E1 Cos θ
Ex = - 27 x 4 / 5 = - 21.6 N/C
Electric field along y axis, Ey = E1 Sinθ - E2
Ey = 27 x 3 /5 - 8 = 8.2 N/C
The resultant electric field at P is given by

Answer:
(A) Q = 2.26×10⁶J
(B) ΔT = 9°C
(C)
Explanation:
We have been given the mass of the hiker, the volume of water from which we can calculate the mass knowing that the density if water is 1000kg/m³.
Evaporation is a phase change and occurs at a constant temperature. We would use the latent heat of vaporization to calculate the amount of heat evaporated.
We would then equate this to the heat change it brings about in the hiker's body and then calculate the temperature drop.
See the attachment below for full solution.
It depends on chemistry... A physical deformation to the Jell-O.