<h3><u>Answer</u>;</h3>
= 22°
<h3><u>Explanation</u>;</h3>
- According to Snell's law, the ratio of the sine of the angle of incidence to the sine of the angle of refraction is a constant. The constant value is called the refractive index of the second medium with respect to the first.
- Therefore; Sin i/Sin r = η
In this case; Angle of incidence = 90° -60° =30°, angle of refraction =? and η = 1.33
Thus;
Sin 30 / Sin r = 1.33
Sin r = Sin 30°/1.33
= 0.3759
r = Sin^-1 0.3759
= 22.08
<u>≈ 22°</u>
Answer:
The distance the ball moves up the incline before reversing its direction is 3.2653 m.
The total time required for the ball to return to the child’s hand is 3.2654 s.
Explanation:
When the girl is moving up:
The final velocity (v) = 0 m/s
Initial velocity (u) = 4 m/s
a = -0.25g = -0.25*9.8 = -2.45 m/s². (Negative because it is in opposite of the velocity and also it deaccelerates while going up).
Let time be t to reach the top.
Using
v = u + a×t
0 = 4 - 2.45*t
t = 1.6327 s
Since, this is the same time the ball will come back. So,
<u>Total time to go and come back = 2* 1.6327 = 3.2654 s
</u>
To find the distance, using:
v² = u² + 2×a×s
0² = 4² + 2×(-2.45)×s
s = 3.2653 m
<u>Thus, the distance the ball moves up the incline before reversing its direction is 3.2653 m.</u>
I assume here that the engine operates following a Carnot cycle, which achieves the maximum possible efficiency.
Under this assumption, the efficiency of the engine (so, the efficiency of the Carnot cycle) is given by

where

is the cold temperature

is the hot temperature
For the engine in our problem, the cold temperature is 313 K while the hot temperature is 425 K, so the effiency of the engine is
What is Potential Energy? You probably already know that without eating, your body becomes weak from lack of energy. Take a few bites of a turkey sandwich, and moments later, you feel much better. That's because food molecules contain potential energy, or stored energy, that can do work in the future. Hope it helps
Answer:
Random motion
Explanation:
If the boy throws the basketball forward while at a position on the skateboard, the motion of the ball will be a random motion since we are not told if the ball is moving on a straight line when thrown forward.
In this case, the boy will tend to move in the direction of the ball. Since the ball is moving in a random manner, the motion of the boy will also be a random motion.
A random motion is a motion of a body in a zig zag manner. It is also known as Brownian motion e.g motion of a buzzing mosquito, motion of a smoke coming out of a chimney etc.