Formula for height
<span> r(t) = a/2 t² + v₀ t + r₀
</span><span> where
</span><span> a = acceleration = -32 ft/sec² (gravity)
</span><span> v₀ = initial velocity
</span><span> r₀ = initial height
</span><span> r(t) = -16t² + v₀ t + r₀
</span> <span>Tomato passes window (height = 450 ft) after 2 seconds:
</span><span> r(2) = 450
</span><span> -16(4) + v₀ (2) + r₀ = 450
</span><span> r₀ = 450 + 64 - 2v₀
</span><span> r₀ = 514 - 2v₀
</span><span> Tomato hits the ground (height = 0 ft) after 5 seconds:
</span><span> r(5) = 0
</span><span> -16(25) + v₀ (5) + r₀ = 0
</span> r<span>₀ = 16(25) - 5v₀
</span><span> r₀ = 400 - 5v₀
</span><span>
r₀ = 514 - 2v₀ and r₀ = 400 - 5v₀
</span> <span>514 - 2v₀ = 400 - 5v₀
</span><span> 5v₀ - 2v₀ = 400 - 514
</span> <span>3v₀ = −114
</span><span> v₀ = −38
</span><span> Initial velocity = −38 ft/sec (so tomato was thrown down)
</span><span> (initial height = 590 ft) </span>
Answer: The final volume V₂ of the container is 0.039 m³.
Explanation:
Since the temperature is constant, the gas would expand isothermally.
For isothermal expansion,
P₁V₁=P₂V₂
Where, P₁ and P₂ are the initial and final pressure and V₁ and V₂ are initial and final volume.
It is given that:
V₁ = 0.0250 m³
P₁ = 1.5 × 10⁶ Pa
P₂ = 0.950 × 10⁶ Pa
V₂ = ?
⇒ 1.5 × 10⁶ Pa × 0.0250 m³ = 0.950 × 10⁶ Pa × V₂
⇒V₂ = 0.039 m³
Hence, the final volume V₂ of the container is 0.039 m³.
Answer:

Explanation:
The resistance of a conductor is directly proportional to its length and is inversely proportional to its cross-sectional area, this dependence is given by:

is the material's resistance, L is the legth and A is the cross-sectional area.
For the first and second coils, we have:

For the third and fourth coils, we have:

Answer:
Check Explanation
Explanation:
Let the speed of the drone relative to earth be u = ?
Let the speed of the drone relative to the starship be u' = 0.5c
Let the speed of the starship relative to earth be v = 0.8c
In the theory of relativity,
The 3 speeds are related thus
u = (u' + v)/[1 + (u'v/c²)]
u = (0.5c + 0.8c)[1 + ((0.8c × 0.5c)/c²)]
u = 1.3c/[1 + (0.4c²/c²)]
u = 1.3c/1.4 = 0.9286 c = 0.93 c = 93% c
Answer:
d ≈ 7,6 g/cm³
Explanation:
d = m/V = 40g/5,27cm³ ≈ 7,6 g/cm³
V = l³ = (1.74cm)³ ≈ 5,27 cm³