To solve this problem we will apply the concepts related to the Impulse which can be defined as the product between mass and the total change in velocity. That is to say

Here,
m = mass
Change in velocity
As we can see there are two types of velocity at the moment the object makes the impact,
the first would be the initial velocity perpendicular to the wall and the final velocity perpendicular to the wall.
That is to say,


El angulo dado es de 45° y la velocidad de 25, por tanto


The change of sign indicates a change in the direction of the object.
Therefore the impulse would be as


The negative sign indicates that the pulse is in the opposite direction of the initial velocity.
Answer:
If the mass of a star is greater than 3 solar masses, it will create a black hole. If its mass is less, it will create a neutron star.
Explanation:
If a star's gravity is high enough, when it condenses on itself, it will form a black hole. Otherwise, it will create a large amount of highly dense matter, such as a neutron star. It can be said that if the mass of a star is greater than 3 solar masses, it will create a black hole. If its mass is less, it will create a neutron star.
Explanation:
Below is an attachment containing the solution
The internal energy of the system is characterized by the equation U = Q + W where U is the internal energy, Q is the heat and W is work. You are given 2,380 J of energy to do work as 12,900 J of heat so add up. The internal energy is 15,280J.
Answer:
a) 2 x10^7 eV
b) 2 x10^4 keV
c) 20 MeV
d) 0.02 Gev
e) 3.2 x 10^-12J
Explanation:
The potential difference = 20 x 10^6 V
The charge on the proton = 1.6 x10^-19
The work done to move the proton will be basically the proton will acquire if it accelerates.
Kinetic energy gained = ΔVq = 20 x10^6 x 1.6 x 10^-19
=3.2 x 10^-12J or 2 x10^7 eV
2 x10^7 eV = 2 x10^4 keV = 20 MeV = 0.02 Gev