Magnet moving left to right
Answer:
<h2>9.375Nm</h2>
Explanation:
The formula for calculating torque τ = Frsin∅ where;
F = applied force (in newton)
r = radius (in metres)
∅ = angle that the force made with the bar.
Given F= 25N, r = 0.75m and ∅ = 30°
torque on the bar τ = 25*0.75*sin30°
τ = 25*0.75*0.5
τ = 9.375Nm
The torque on the bar is 9.375Nm
with the same generator, so the only factor for producing
the slectric field is only the speed. The faster the rotational speed of the
generator the greater it produce electric field. So the sequence is 3000 rpm
< 3200 rpm < 3400 rpm < 3600 rpm
Answer:
1340.2MW
Explanation:
Hi!
To solve this problem follow the steps below!
1 finds the maximum maximum power, using the hydraulic power equation which is the product of the flow rate by height by the specific weight of fluid
W=αhQ
α=specific weight for water =9.81KN/m^3
h=height=220m
Q=flow=690m^3/s
W=(690)(220)(9.81)=1489158Kw=1489.16MW
2. Taking into account that the generator has a 90% efficiency, Find the real power by multiplying the ideal power by the efficiency of the electric generator
Wr=(0.9)(1489.16MW)=1340.2MW
the maximum possible electric power output is 1340.2MW
Answer:
The magnitude of the total linear acceleration is 0.27 m/s²
b. 0.27 m/s²
Explanation:
The total linear acceleration is the vector sum of the tangential acceleration and radial acceleration.
The radial acceleration is given by;

where;
a is the angular acceleration and
r is the radius of the circular path

Determine time of the rotation;

Determine angular velocity
ω = at
ω = 1.6 x 0.707
ω = 1.131 rad/s
Now, determine the radial acceleration

The magnitude of total linear acceleration is given by;

Therefore, the magnitude of the total linear acceleration is 0.27 m/s²
b. 0.27 m/s²