1. In a single atom, no more than 2 electrons can occupy a single orbital? A. True
2. The maximum number of electrons allowed in a p sublevel of the 3rd principal level is?
B.6
3. A neutral atom has a ground state electronic configuration of 1s^2 2s^2. Which of the following statements concerning this atom is/are correct?
B. All of the above.
Answer:
A: 4 times as much
B: 200 N/m
C: 5000 N
D: 84,8 J
Explanation:
A.
In the first question, we have to caculate the constant of the spring with this equation:

Getting the k:
![k=\frac{m*g}{x} =\frac{0,2[kg]*9,81[\frac{m}{s^{2} } ]}{0,05[m]} =39,24[\frac{N}{m}]](https://tex.z-dn.net/?f=k%3D%5Cfrac%7Bm%2Ag%7D%7Bx%7D%20%3D%5Cfrac%7B0%2C2%5Bkg%5D%2A9%2C81%5B%5Cfrac%7Bm%7D%7Bs%5E%7B2%7D%20%7D%20%5D%7D%7B0%2C05%5Bm%5D%7D%20%3D39%2C24%5B%5Cfrac%7BN%7D%7Bm%7D%5D)
Then we can calculate how much the spring stretch whith the another mass of 0,2kg:
![x=\frac{m*g}{k} =\frac{0,4[kg]*9,81[\frac{m}{s^{2} } ]}{39,24[\frac{N}{m}]} =0,1[m]\\](https://tex.z-dn.net/?f=x%3D%5Cfrac%7Bm%2Ag%7D%7Bk%7D%20%3D%5Cfrac%7B0%2C4%5Bkg%5D%2A9%2C81%5B%5Cfrac%7Bm%7D%7Bs%5E%7B2%7D%20%7D%20%5D%7D%7B39%2C24%5B%5Cfrac%7BN%7D%7Bm%7D%5D%7D%20%3D0%2C1%5Bm%5D%5C%5C)
The energy of a spring:

For the first case:
![E=\frac{1}{2} *39,24[\frac{N}{m}]*(0,05[m])^{2} =0,049 [J]](https://tex.z-dn.net/?f=E%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%2A39%2C24%5B%5Cfrac%7BN%7D%7Bm%7D%5D%2A%280%2C05%5Bm%5D%29%5E%7B2%7D%20%3D0%2C049%20%5BJ%5D)
For the second case:
![E=\frac{1}{2} *39,24[\frac{N}{m}]*(0,1[m])^{2} =0,0196 [J]](https://tex.z-dn.net/?f=E%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%2A39%2C24%5B%5Cfrac%7BN%7D%7Bm%7D%5D%2A%280%2C1%5Bm%5D%29%5E%7B2%7D%20%3D0%2C0196%20%5BJ%5D)
If you take the relation E2/E1 = 4.
B.
We have the next facts:
x=0,005 m
E = 0,0025 J
Using the energy equation for a spring:
⇒![k=\frac{E*2}{x^{2} } =\frac{0,0025[J]*2}{(0,005[m])^{2} } =200[\frac{N}{m} ]](https://tex.z-dn.net/?f=k%3D%5Cfrac%7BE%2A2%7D%7Bx%5E%7B2%7D%20%7D%20%3D%5Cfrac%7B0%2C0025%5BJ%5D%2A2%7D%7B%280%2C005%5Bm%5D%29%5E%7B2%7D%20%7D%20%3D200%5B%5Cfrac%7BN%7D%7Bm%7D%20%5D)
C.
The potential energy of the diver will be equal to the kinetic energy in the moment befover hitting the watter.
![E=W*h=500[N]*10[m]=5000[J]](https://tex.z-dn.net/?f=E%3DW%2Ah%3D500%5BN%5D%2A10%5Bm%5D%3D5000%5BJ%5D)
Watch out the units in this case, the 500 N reffer to the weighs of the diver almost relative to the earth, thats equal to m*g.
D.
The work is equal to the force acting in the direction of the motion. so we have to do the diference beetwen angles to obtain the effective angle where the force is acting: 47-15=32 degree.
The force acting in the direction of the ramp will be the projection of the force in the ramp, equal to F*cos(32). The work will be:
W=F*d=F*cos(32)*d=10N*cos(32)*10m=84,8J
Note: The diagram referred to in the question is attached here as a file.
Answer:
The magnitude of the magnetic field is 
Explanation:
The magnetic field can be determined by the relationship:
...............(1)
Were I is the current flowing through the wires
The distance R from point 1 to m is calculated using the pythagora's theorem


Substituting R into equation (1)


<u>Answer:</u>
Cannonball will be in flight before it hits the ground for 2.02 seconds
<u>Explanation:</u>
Initial height from ground = 20 meter.
We have equation of motion ,
, s is the displacement, u is the initial velocity, a is the acceleration and t is the time.
In this the velocity of body in vertical direction = 0 m/s, acceleration = 9.8
, we need to calculate time when s = 20 meter.
Substituting

So it will take 2.02 seconds to reach ground.
Answer:
So length of pendulum is 143.129 m
Explanation:
We have given period of simple pendulum is 2 sec
We have to find the length of simple pendulum
Let the length of pendulum is l
Acceleration due to gravity
is
Time period is given by 
So 

Squaring both side

l =143.129 m
So length of pendulum is 143.129 m