The magnitude of the average force that the ball exerts against his glove is 600 N

<h3>Further explanation</h3>
Newton's second law of motion states that the resultant force applied to an object is directly proportional to the mass and acceleration of the object.

F = Force ( Newton )
m = Object's Mass ( kg )
a = Acceleration ( m )
Let us now tackle the problem !

<u>Given:</u>
mass of ball = m = 0.15 kg
initial speed of ball = u = 40 m/s
final speed of ball = v = 0 m/s
distance = d = 20 cm = 0.2 m
<u>Asked:</u>
average force = F = ?
<u>Solution:</u>
<em>We will use </em><em>Newton's Law of Motion</em><em> to solve this problem as follows:</em>







<h3>Learn more</h3>

<h3>Answer details</h3>
Grade: High School
Subject: Physics
Chapter: Dynamics
Answer: Resistance = 
The approximate diameter of a penny is, <em>d</em> = 20 mm
thickness of penny is, <em>L = </em> 1.5×
mm
The area of penny along circular face is,
= 3.14×
m²
The resistivity of copper is <em>ρ</em> = 1.72 x 10-8 Ωm.
Resistance,

Answer:
100 meters, 54.5 East of North or 125.5 North of East.
Explanation:
Try drawing it out to get a better visual. Make sure that when you draw the arrows that you make a scale (for example: 1 cm = 10 meters). After drawing it out, draw a line from the origin/starting point and connect it to the end point from the "75 m west" arrow. Then, measure the line you drew and convert it back into meters. Lastly, measure the angle.
From tables, the speed of sound at 0°C is approximately
V₁ = 331 m/s (in air)
V₃ = 5130 m/s (in iron)
Distance traveled is
d = 100 km = 10⁵ m
Time required to travel in air is
t₁ = d/V₁ = 10⁵/331 = 302.12 s
Time required to travel in iron is
t₂ = d/V₂ = 10⁵/5130 = 19.49 s
The difference in time is
302.12 - 19.49 = 282.63 s
Answer: 283 s (nearest second)
Answer: They are in the same group because they have similar chemical properties, but they are in different periods because they have very different atomic numbers.
Explanation: On Edgenuity!!