Answer:
A) The free body diagrams for both the load of bricks and the counterweight are attached.
B) a = 2.96 m/s²
Explanation:
A)
The free body diagrams for both the load of bricks and the counterweight are attached.
B)
The acceleration of upward acceleration of the load of bricks is given by the following formula:
a = g(m₁ - m₂)/(m₁ + m₂)
where,
a = upward acceleration of load of bricks = ?
g = 9.8 m/s²
m₁ = heavier mass = mass of counterweight = 28 kg
m₂ = lighter mass = mass of load of bricks = 15 kg
Therefore, using these values in equation, we get:
a = (9.8 m/s²)(28 kg - 15 kg)/(28 kg + 15 kg)
<u>a = 2.96 m/s²</u>
If you go to a website known as 'Wolfram' and type in the question they should be able to answer it. It's basically a very smart calculator. I'd add a link but I don't want to seem like I'm advertising, and it's against Brainly rules.
Positions. Happy to help! Please mark as Brainliest!
Answer:
The weight of Earth's atmosphere exert is 
Explanation:
Given that,
Average pressure 
Radius of earth 
Pressure :
Pressure is equal to the force upon area.
We need to calculate the weight of earth's atmosphere
Using formula of pressure


Where, P = pressure
A = area
Put the value into the formula


Hence, The weight of Earth's atmosphere exert is 
Answer
Hi,
correct answer is {D} 3.5 m/s²
Explanation
Acceleration is the rate of change of velocity with time. Acceleration can occur when a moving body is speeding up, slowing down or changing direction.
Acceleration is calculated by the equation =change in velocity/change in time
a= {velocity final-velocity initial}/(change in time)
a=v-u/Δt
The units for acceleration is meters per second square m/s²
In this example, initial velocity =2.0m/s⇒u
Final velocity=44.0m/s⇒v
Time taken for change in velocity=12 s⇒Δt
a= (44-2)/12 = 42/12
3.5 m/s²
Best Wishes!