Answer:
The final temperature of both objects is 400 K
Explanation:
The quantity of heat transferred per unit mass is given by;
Q = cΔT
where;
c is the specific heat capacity
ΔT is the change in temperature
The heat transferred by the object A per unit mass is given by;
Q(A) = caΔT
where;
ca is the specific heat capacity of object A
The heat transferred by the object B per unit mass is given by;
Q(B) = cbΔT
where;
cb is the specific heat capacity of object B
The heat lost by object B is equal to heat gained by object A
Q(A) = -Q(B)
But heat capacity of object B is twice that of object A
The final temperature of the two objects is given by

But heat capacity of object B is twice that of object A

Therefore, the final temperature of both objects is 400 K.
V_2' = v_1 + v_1'
So v_2' = 40 + -25
We have set east to be + and west -
Which gives us 15 m/s. So thats how fast the 6 kg object is going.
This is true for an elastic collision.
Answer:
Explanation:
Let T be the tension in the swing
At top point 
where v=velocity needed to complete circular path
r=distance between point of rotation to the ball center=L+\frac{d}{2} (d=diameter of ball)
Th-resold velocity is given by 
To get the velocity at bottom conserve energy at Top and bottom
At top 
Energy at Bottom 
Comparing two as energy is conserved




Answer:
6.8 m/s2
Explanation:
Let g = 9.8 m/s2. The total weight of both the rope and the mouse-robot is
W = Mg + mg = 1*9.8 + 2*9.8 = 29.4 N
For the rope to fails, the robot must act a force on the rope with an additional magnitude of 43 - 29.4 = 13.6 N. This force is generated by the robot itself when it's pulling itself up at an acceleration of
a = F/m = 13.6 / 2 = 6.8 m/s2
So the minimum magnitude of the acceleration would be 6.8 m/s2 for the rope to fail
Answer:
Velocity of electron will be
Explanation:
We have given work function of metal 
Wavelength of the light 
So energy is given by
, here h is plank's constant and c is speed of light
So 
For a metal we know that 
So 
Now kinetic energy is given by 


So velocity of electron will be 