Answer:
<em>I think the answer is C</em>
<em />
Explanation:
Its heavy but not too heavy
Answer:
The magnitude of the resultant acceleration is 2.2 
Explanation:
Mass (m) of the sailboat = 2000 kg
Force acting on the sailboat due to ocean tide is
= 3000N
Eastwards means takes place along the positive x direction
Then
= 3000N and
= 0
Wind Force acting on the Sailboat is
= 6000N directed towards the northwest that means at an angle 45 degree above the negative x axis
Then
= -(6000N) cos 45 degree = -4242.6 N
= (6000N) cos 45 degree = 4242.6 N
Hence , the net force acting on the sailboat in x direction is

= - 3000 N + 4242.6 N
= - 3000 N +4242.6 N
= 1242.6N
Net Force acting on the sailboat in y direction is

= 0+ 4242.6N
= 4242.6N
The magnitude of the resultant force =
Using pythagorean theorm of 1243 N and 4243 N



4420.8 N
F = ma


=2.2 
Answer: There will be 75258 nuclei left at 6 pm.
Explanation:
a) half-life of the radioactive substance:
Half life is the amount of time taken by a radioactive material to decay to half of its original value.


b) Expression for rate law for first order kinetics is given by:

where,
k = rate constant
t = time for decomposition = 6 hours ( from 12 noon to 6 pm)
A = activity at time t = ?
= initial activity = 600, 000


Thus there will be 75258 nuclei left at 6 pm.
Well we can't see the picture that the teacher has, and we have to figure out what's in the picture from some clues in the answer choices. The picture seems to show an atom with 3 protons and 3 neutrons in the nucleus, and 3 electrons whizzing around the nucleus.
If that's what's in the picture, then Mike is correct (first choice), because the atomic number shows the number of protons in all atoms. There are 3 protons and the atomic number of lithium is 3.
Second choice . . . False, because electrons are not involved in the atomic mass.
Third and fourth choices . . . both false; sadly, Joan is woefully unclear on the concepts.
Answer:
No, both the thermometers will give the different reading.
Explanation:
Given,
- Both thermometer has same ice point =

- Both thermometer has same steam point =

- Distance between the ice point and steam point in both the thermometer is same of 100 division,
All the data given in both the thermometers are same, but the material in the thermometer is different due to this the reading at 60^o C will differ in both the thermometer. Because the reading on both the thermometer is depended upon the thermal expansion of the material inside it, but both the materials are different. Due to this the rise of fluid in the thermometer, i,e,. the volume of the fluid material in the thermometer will depend upon the thermal expansion. Hence both the material alcohol and mercury have the different thermal expansion, therefore the rise of the fluid in the thermometer also differ in both the thermometer.