Answer:
W
Explanation:
= Temperature of the room = 22.0 °C = 22 + 273 = 295 K
= Temperature of the skin = 33.0 °C = 33 + 273 = 306 K
= Surface area = 1.50 m²
= emissivity = 0.97
= Stefan's constant = 5.67 x 10⁻⁸ Wm⁻² K⁻⁴
Rate of heat transfer is given as


W
Answer:
A) The wave equation is defined as

Using the wave equation we can deduce the wave number and the angular velocity. k = 0.0041 and ω = 6.2.
The time it takes for one complete wave pattern to go past a fisherman is period.

T = 1.01 s.
The horizontal distance the wave crest traveled in one period is


B) The wave number, k = 0.0041 . The number of waves per second is the frequency, so f = 0.987.
C) A wave crest travels past the fisherman with the following speed
The maximum speed of the cork floater can be calculated as follows.
The velocity of the wave crest is the derivative of the position with respect to time.

The maximum velocity can be found by setting the derivative of the velocity to zero.

In order this to be zero, cosine term must be equal to zero.

The reason that cosine term is set to be 5π/2 is that time cannot be zero. For π/2 and 3π/2, t<0.

To solve this problem we will apply the concepts related to energy conservation. Here we will use the conservation between the potential gravitational energy and the kinetic energy to determine the velocity of this escape. The gravitational potential energy can be expressed as,

The kinetic energy can be written as,

Where,
Gravitational Universal Constant
Mass of Earth
Height
Radius of Earth
From the conservation of energy:

Rearranging to find the velocity,
Escape velocity at a certain height from the earth
If the height of the satellite from the earth is h, then the total distance would be the radius of the earth and the eight,


Replacing the values we have that


Therefore the escape velocity is 3.6km/s
Below are the choices that can be found in the other sources:
A. diffraction
<span>B. refraction </span>
<span>C. reflection </span>
<span>D. transmission
</span>
The answer is diffraction. It means that <span>the process by which a beam of light or other system of waves is spread out as a result of passing through a narrow aperture or across an edge, typically accompanied by interference between the wave forms produced.</span>
Answer:
Δ P = 13.24 Pa
Explanation:
Given that
Density of oil ,ρ₁ = 9 x 10² kg/m³
We know that density for mercury ,ρ₂ = 13.6 x 10³ kg/m³
The change in the height of column ,Δh = 1.5 mm
The pressure given as
P = ρ g h
Change in the pressure
Δ P = ρ₁ g Δh
Now by putting the values
Δ P = 9 x 10² x 9.81 x 1.5 x 10⁻³ Pa
Δ P = 13.24 Pa
Therefor the change in the pressure will be 13.24 Pa.