m = mass = 5 kg
= initial velocity = 100 m/s
= final velocity = ?
I = impulse = 30 Ns
Using the impulse-change in momentum equation
I = m(
-
)
30 = 5 (
- 100)
= 106 m/s
Answer:
The flux through the surface of the cube is 
Solution:
As per the question:
Edge of the cube, a = 8.0 cm = 
Volume Charge density, 
Now,
To calculate the electric flux:
(1)
where
= electric flux
= permittivity of free space
Volume Charge density for the given case is given by the formula:
(2)
Volume of cube, 
Thus

Thus from eqn (2), the total charge is given by:


Now, substitute the value of 'q' in eqn (1):

Answer:
varn=n1+1ehvkT–1
Explanation:
This is Einstein's equation.
Answer: Car brakes produces more energy then the bicycle because the cars wheels produces a much bigger force that makes the car go and to stop that force the car uses greater amount of energy that transfers to heat but in a bicycle the wheels do not turn that fast so when you press the break there is less energy that transfer to heat.
Explanation:
When air is blown into the open pipe,
L = 
where nis any integral number 1,2,3,4 etc. and λ is the wavelength of the oscillation
⇒λ=
Note here that n=1 is for fundamental, n=2 is first harmonic and so on..
⇒ third harmonic will be n=4
Given L=6m, n=4, solving for λ we get:
λ=
=3m
Relationship of frequency(f), velocity of sound (c) and wavelength(λ) is:
c=f.λ Or f= 
⇒f=
≈115 Hz