It means you can do 550 Newton Meters of work every second. Power is the rate of doing work, I hope this helps
This question deals with the volume of different shapes.
a) volume of the sphere is "33.51 m³".
b) volume of the cylinder is "25.13 m³".
a)
The volume of a sphere is given by the following formula:

<u>Volume = 33.51 m³</u>
<u />
b)
The volume of a cylinder is given by the following formula:

<u>Volume = 25.13 m³</u>
<u />
Learn more about <em>volume </em>here:
brainly.com/question/16686115?referrer=searchResults
The attached picture shows the formulae of the <em>volume</em> of different shapes.
When wool is rubbed with a balloon, the wool is left with a positive charge as electrons have travelled from the wool to the balloon which means the balloon now has a negative charge.
Now that the balloon has a negative charge, you need to know:
The tissue paper originally contains electrons and protons
The fact that the balloon has a negative charge, it will ATTRACT protons because protons are POSITIVE and electrons are NEGATIVE.
So once they are attracted, they will move closer to one another.
Answer:
JRJJEJERJRJERERJREREJERJJERJERTJE
ExpJERlanation:
SDSHERHJRESHERDHEDGERJEJERJERJERRJERSH
Answer:
R₂ / R₁ = D / L
Explanation:
The resistance of a metal is
R = ρ L / A
Where ρ is the resistivity of aluminum, L is the length of the resistance and A its cross section
We apply this formal to both configurations
Small face measurements (W W)
The length is
L = W
Area
A = W W = W²
R₁ = ρ W / W² = ρ / W
Large face measurements (D L)
Length L = D= 2W
Area A = W L
R₂ = ρ D / WL = ρ 2W / W L = 2 ρ/L
The relationship is
R₂ / R₁ = 2W²/L