Answer:
(c) +6.67
Explanation:
f1 = 10 cm
f2 = 20 cm
u = Object distance = 15 cm
Distance between lenses = 20 cm
For first lens image distance

Distance from second lens is 10 cm to the right

The final image will appear as +6.67 cm
Explanation:
(a) Displacement of an object is the shortest path covered by it.
In this problem, a student is biking to school. She travels 0.7 km north, then realizes something has fallen out of her bag. She travels 0.3 km south to retrieve her item. She then travels 0.4 mi north to arrive at school.
0.4 miles = 0.64 km
displacement = 0.7-0.3+0.64 = 1.04 km
(b) Average velocity = total displacement/total time
t = 15 min = 0.25 hour

Hence, this is the required solution.
Answer:
the correct statement is the first
The law of conservation of mass indicates the same amount of carbon will be found in the reactants as in the products.
Explanation:
The law of conservation of energy establishes that the masses are not destroyed, they can only be transformed.
Therefore the mass of carbon in the reactants (CO2 and H2O) must be in the products (glucose and oxygen)
so the correct statement is the first
The law of conservation of mass indicates the same amount of carbon will be found in the reactants as in the products.
Answer:
Wave W is a sound wave, Waves X and Y are light waves, and it is impossible to tell what kind of wave Wave Z is.
Explanation:
W travels fastest through metal
X travels fastest through air,
Y travels more slowly through water than air
Z travels more slowly at cool temperatures
W appears to be sound wave as sound travels fastest through metal .
X appears to be light wave as light travels fastest in air .
Y also appears to be light wave as speed of light is reduced when it passes from air to water .
Z It is impossible to tell anything about the nature of Z wave .
Answer:
- asses disease progression and tissue function
- utilize a biologically active molecule
- utilize a radionuclide tracer
Explanation: