Answer:
that technician A is right
Explanation:
The test lights are generally small bulbs that are turned on by the voltage and current flowing through the circuit in analog circuits, these two values are high and can light the bulb. In digital circuits the current is very small in the order of milliamps, so there is not enough power to turn on these lights.
From the above it is seen that technician A is right
2.5m/s
Explanation:
Given parameters:
Initial velocity = 0m/s
Acceleration = 0.5m/s²
time of travel = 5s
Solution:
Final velocity = ?
Solution:
Acceleration can be defined as the change in velocity with time:
Acceleration = 
From the equation above, the unknown is final velocity:
Final velocity - initial velocity = Acceleration x time
since initial velocity = 0
Final velocity = 0.5 x 5 = 2.5m/s
Learn more:
Acceleration brainly.com/question/3820012
#learnwithBrainly
Answer:
0.456033049
Explanation:
where N=mg hence
where m is mass of object, g is acceleration due to gravity whose value is taken as
,
is the coefficient of static friction and F is the applied force.
Making
the subject we obtain
and substituting m for 38 Kg, g for
and 170 N for F we obtain

Therefore, the coefficient of static friction is 0.456033049
Answer:
f=15.5 Hz
Explanation:
Let's determine the internal resistance:

ρ = 1.68*10^-8 Ω m


Ω
Since the bulb is rated at 12.0 V and 25.0 W,
Current

Therefore, voltage drop inside generator =

Actual EMF required is

Note that this is an RMS value.
The peak voltage is

For a generator, by Faraday's Law,

*ω
ω
f=ω/(2π)=
f=144.5 rad/s/(2π)
f=23.001 Hz
Answer:
Magnitude of impulse, |J| = 4 kg-m/s
Explanation:
It is given that,
Mass of cart 1, 
Mass of cart 2,
Initial speed of cart 1,
Initial speed of cart 2,
(stationary)
The carts stick together. It is the case of inelastic collision. Let V is the combined speed of both carts. The momentum remains conserved.

V = 1 m/s
The magnitude of the impulse exerted by one cart on the other is given by:


J = -4 kg-m/s
or
|J| = 4 kg-m/s
So, the magnitude of the impulse exerted by one cart on the other 4 kg-m/s. Hence, this is required solution.