Answer:
Yes the body will receive a dangerous shock in both cases.
Explanation:
Different parts of the body has different resistance. skin has the high resistance as compared to other organs of the body.
Dry skin has high resistance than wet skin this is because water is relatively good conductor of electricity, it adds parallel path to the current flow and hence reduces skin resistance.
Dry hands body has approximately 500 kΩ resistance and if 120 V electricity supply current received will be:
I = V/R= 120/ 500*10^3
I= 0.24 mA
Even the current seems is much lower than the safe zone but this is the case in case of DC voltage in case of AC voltage the body will receive a shock this is because the skin pass more current when the voltage is changing i.e. AC.
Similarly for wet hands body resistance is 1 kΩ. so the current through the body seems to be:
I = 120 / 1000
I = 12 mA
The current is higher than safe zone so the body will receive a dangerous shock.
Answer:
H = 109.14 cm
Explanation:
given,
Assume ,
Total energy be equal to 1 unit
Balance of energy after first collision = 0.78 x 1 unit
= 0.78 unit
Balance after second collision = 0.78 ^2 unit
= 0.6084 unit
Balance after third collision = 0.78 ^3 unit
= 0.475 unit
height achieved by the third collision will be equal to energy remained
H be the height achieved after 3 collision
0.475 ( m g h) = m g H
H = 0.475 x h
H = 0.475 x 2.3 m
H = 1.0914 m
H = 109.14 cm
Explanation:
Below is an attachment containing the solution.
To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to the Force from Hooke's law, the force since Newton's second law and the potential elastic energy.
Since the forces are balanced the Spring force is equal to the force of the weight that is


Where,
k = Spring constant
x = Displacement
m = Mass
g = Gravitational Acceleration
Re-arrange to find the spring constant



Just before launch the compression is 40cm, then from Potential Elastic Energy definition



Therefore the energy stored in the spring is 63.72J